Иако основачите на бендот Мик Џегер и Кит Ричардс се сметаат за едни од најголемите текстописци во популарната музика, бендот никогаш не престанал да биде инспириран и од другите жанрови. Реге, панк, и денс музика, сите жанрови наоѓаат место на нивните плочи.

Објавил: Сара Фемина | 5 јануари, 2020 0:11

“Ролинг Стоунс” на врвот до славата со Мик Џегер кој и во својата 76 година крши женски срца

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

На почетокот на нивната кариера тие свиреле преработки на блуз, ритам и блуз, кантри и рокенрол музика.

Ролинг Стоунс се британски рокенрол бенд кој станал познат во 60тите години. Тие се оригинални во мешањето на разни правци од американските композиции во нова форма на популарна музика.

На почетокот на нивната кариера тие свиреле преработки на блуз, ритам и блуз, кантри и рокенрол музика. Нивните први нумери биле преработки на песни Чак Бери, Роберт Џонсон, Скримин Џеј Хокинс, Мади Вотерс и Хенк Вилијамс, меѓу другите.

Иако основачите на бендот Мик Џегер и Кит Ричардс се сметаат за едни од најголемите текстописци во популарната музика, бендот никогаш не престанал да биде инспириран и од другите жанрови. Реге, панк, и денс музика, сите жанрови наоѓаат место на нивните плочи.

Гитаристот (и првичниот фронтмен) Брајан Џонс, иако популарен и харизматичен, бил избркан од групата во 1969 и умрел со таинствена смрт подоцна во таа година, претпоставена несреќа во тоа време, иако постојат обвинувања дека тој бил убиен.

Гитаристот (и првичниот фронтмен) Брајан Џонс, иако популарен и харизматичен, бил избркан од групата во 1969 и умрел со таинствена смрт подоцна во таа година, претпоставена несреќа во тоа време, иако постојат обвинувања дека тој бил убиен.

Џегер и Ричардс ќе го преземат пишувањето на текстови и изведбата.

Џонс преферирал да се остане блиску до блуз звукот, иако експериментирал со ситара, но Џегер и Ричардс го прошириле музичкиот пристап на Ролинг Стоунс.

Нна почетокот на оваа година година рок групата „Ролинг стоунс“ го одложи почетокот на најновата турнеја, бидејќи Мик Џегер мораше да добие медицински третман.

Групата објави дека лекарите му забраниле на Мик Џегер „во овој момент да оди на турнеја“.
Но, во соопштението не се наведуваат повеќе детали за здравствената состојба на Џегер.

Мик Џегер неодамна беше во врска со 22-годишната филмска продуцентка Нур Алфа, соопшти Female First.

Фронтменот на “Ролинг стоунс”, кој веќе има 76 години, се сретнал со убавицата Нур, додека групата била во Париз на турнејата “No Filter”, која беше на почетокот на октомври.

Групата објави дека лекарите му забраниле на Џегер „во овој момент да оди на турнеја“.
Но, не се наведуваат повеќе детали за здравствената состојба на Џегер.

Нив ги запознал продуцентот Брет Ратнер.

Според изданието, една вечер возач ја пренел убавата бринета 

од станот на Мик Џегер до хотелот, каде што таа престојувала.

“Мик во светот е познат kako ‘женкар’, но дури музичарите од неговата група биле изненади од толку младата и убава жена како Нур, која дошла во Париз, за ​​да се види со него.

Мик Џегер немал сериозна врска откако се раздели со  балерината Мелани Хамрик која му го роди осмото дете – 10-месечниот Девро.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Музика

Градот Скопје и МКЦ го поддржуваат овој меѓународен музички фестивал, а наш претставник ќе биде составот Фолтин.

СКОПЈЕ СЕ ПРИКЛУЧУВА ВО ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО ЕВРОПСКИОТ ДЕН НА МУЗИКАТА (EUROPEAN MUSIC DAY)

Скопје годинава ќе биде еден од 12 градови кои ќе го одбележат Европскиот ден на музиката...

Нашиот талентиран музичар Благој Ламњов е македонски кларинетист кој живее во Шведска и континуирано работи за многу од најголемите институции како Операта на Малме, театарот НС град Стокхолм, универзитетот на Гетеборг и универзитетот на Лунд.

Благој Ламњов заедно со Шведска филхармонија ја изведуваат македонската песна “Сербез Донка”(ВИДЕО)

Македонскиот кларинетист, Благој Ламњов, кој живее и работи во Шведска на прекрасен...

Васил ќе биде македонскиот претставник кој ќе се обиде во најдобро светло да ја претстави нашата држава на овогодишната Евровизија во Холандија.

Македонија конечно со светски ХИТ: Васил Гарванлиев со моќно видео на ЕВРОВИЗИЈА(видео)

Македонскиот пејач Васил Гарванлиев ќе ја претставува нашата земја на овогодинашната...

Музиката, дури и како хоби, заслужува сериозна работа и посветеност. Бидејќи подразбира создавање некаква убавина. Јас така и приоѓам.

ИНТЕРВЈУ СО ПЕПА ДИМИТРОВА: МУЗИКА ПОТПИШАНА СО КВАЛИТЕТ

На музичката сцена се појави пред околу 6 години и за тој период зад себе има значаен...