Романските судии, по низата законски мерки, со кои социјалистичката влада преку министерството за правда, има влијание во нивните одлуки, денес на протести во Букурешт

Објавил: Мирко Бачиќ | 17 септември, 2018 11:28

Романски судии на протест за независно судство

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Неколку десетици романски судии се собраа на синоќа протест пред Апелациониот суд во Букурешт, за да ја заштитат независноста на правосудството, загрозено, според нив, со реформата усвоена од левоориентираното мнозинство и силно критикувана од Брисел.

Тука сум, за да им кажем на парламентот и на владата дека  судската власт е независна и треба таква да остане, изјави судијата Кристи Данилет от Клуж.

Нејзината колешка со сличен став.

 Протестираме против секаква форма на мешање во работата на судиите, вели судијката Алина Паланкану од судот во Нјамц.

Судиите, повеќето млади, ги осудија законските проекти, кои ја засилуваат контролата на Министерството на правда над обвинителите и ја поткопуваат борбата против криминалот.

Главниот обвинител Аугустин Лазар, за кого министерот за правда Тудорел Тоадер покрена постапка за проценка на работата, ја пофали способноста на младите судии да го издржат притисокот.

Социјалдемократската влада во јули издејствува смена на антикорупциската обвинителка Лаура Кодрута Ковеси, која во последниве неколку години испрати многу високи функционери на суд.

Европската комисија и неколку западни амбасади во Букурешт остро ја критикуваа широката судска реформа на владејачките социјалдемократи, тврдејќи дека го поткопува владеењето на правото.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Како што јави дописникот на МИА од Белград, потпретседателот на Народната партија (НС) и пратеник во собранието, Мирослав Алексиќ, кој со денови ја обвинува власта за поврзност во аферата, преку соопштение изјави дека тој решил да поднесе кривична пријава против Вучиќ и Вучевиќ затоа што тие ја одбиле неговата понуда да им помогне во составувањето на кривична пријава, така што тој би ги навел сите докази за случајот „Јовањица“, како и поради тоа што обвинителството со недели не одговара на повикот на Алексиќ да ги објави одговорите на сите прашања што тој ги поставил за аферата.

Кривична за Вучиќ и Вучевиќ за лажно пријавување и попречување на правдата

По кривичната пријава, која денеска ја поднесе градоначалникот на Нови Сад и потпретседател...

Имено, на 14 јуни 2018, во еден ден од судот беше прогласен стечај но и беше изгласан планот за реорганизација на компанијата со кој беше отпишан долгот од 28 милиони евра до „Топлификација“ што всушност се парите со кои е основана фирмата.

МЕГА СКАНДАЛ: Заев и Анѓушев вмешани во криминал тежок 200 милиони евра, заедно со Руси!

Преку 200 милиони изнесува штетата од лажниот стечај на електраната „ТЕ-ТО“ и со истата...

Денеска почина Дени Стојчев, поранешен одбојкар на Џио Струмица и на македонската репрезентација во помлади категории.

Струмица во шок и неверување: Почина младиот одбојкар Стојчев

Струмичани во шок и неверување по веста за смртта младиот одбојкар Дени Стојчев. Денеска...

Вучиќ објави за кривичната пријава против себе, велејќи дека ќе биде поднесена од потпретседателот на неговата партија (СНС), со цел да се открие вистината за „Јовањица“ со покренување истражен процес пред полицијата и обвинителството, на која заедно со органски зеленчук одгледувана е и марихуана.

Кривична пријава за Вучиќ за скандалот со плантажа за марихуана

Милош Вучевиќ, градоначалникот на Нови Сад и потпретседател на владејачката Српска...