Росоклија за "доктор" Хан, "не очекував совет кој не е криминален со оглед дека Хан и докторатот го има добиено на незаконски начин, и тоа се нели "европските" вредности"

Објавил: Мартин Попоски | 7 октомври, 2018 9:55

Росоклија открива дека Хан извршил плагијат на својот докторат

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Надворешниот член на МАНУ, професор – доктор Горазд Росоклија, кој работи на Универзитетот Колумбија во САД, ја објаснува позицијата на еврокомесарот за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан кон Македонија.

Според Росоклија, Хан го советувал Заев Договорот од Преспа да го “реши” со уставни измени во Собранието на Македонија а не на референдум, најмалку со предвремени парламентарни избори, затоа што со оглед на неговото претходно поведение тој и не може да даде поинакви совети освен криминални.

Имено професорот открива делати скандал поврзан со Хан:

Каков предлог освен криминален може да даде човек обвинет дека за својот докторат на универзитетот во Виена, украл туѓи резултати и да е срамот поголем, погрешно ги интерпретирал?

Прашува професорот Росоклија и ироничко констатира дека односoт на Хан е:

Олицетворение на европски вредности.

Во професионалната биографија на Јоханес Хан (61) пишува дека тој докторирал филосовски науки на Универзитетот во Виена во 1987 година. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

На прашањето што Република Македонија треба да направи за да влезе во ЕУ,  тој одговори дека нашата држава најпрво би требало да ги имплементира стандардите на ЕУ, кажа Жбогар.

Жбогар искрен до болка: Во овој момент не може да влезете во ЕУ!

На денешната прва посета на Пробиштип, евроамбасадорот Самуел Жбогар потсети дека...

Заев посочи дека овој пат имаат новитет односно на изборните листи или како што ги нарекува тој машко-женски листи како еден патент модел, односно 50 отсто мажи и 50 отсто жени

Заев: Сакаме за прв пат да направиме предизборна коалиција со партии од албанскиот блок

Поранешниот премиер на државава и претседател на една од најголемите партии во Македонија,...

Денес почнува судскиот процес за наводно организаторите на насилствата од 27 април во Собранието во Кривичниот суд во Скопје. Обвинети во овој предмет се поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, ексминистрите за транспорт и врски и за образование, Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски, како и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски.

Позадината на нередите на 27 Април, кој беше креаторот и зошто?

Денес почнува судскиот процес за наводно организаторите на насилствата од 27 април...