Кога некогаш бил млад тенисер, во јуниорските денови, Федерер беше суштинска спротивност на она што е сега.

Објавил: Македонка Димкин | 1 јули, 2018 20:41

Роџер Федерер по татко Швајцарец по мајка Јужноафриканец, се пензионира?

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Најдобриот тенисер на сите времиња, Швајцарецот Роџер Федерер, важи за спортист кој најдобро ги контролира емоциите на теренот … Сепак, небеше секогаш така .

Кога некогаш бил млад тенисер, во јуниорските денови, Федерер беше суштински спротивност на она што е сега. Би било јасно дека има неверојатен талент, но не можеше да контролира свои емоции на терен. Имаше сериозни реакции, дигнал на терен, се расправаше, кршеше ракети.

Потврда дојде и од поранешниот директор на компанијата “Nike”, Мајк Надаџима.

Кога го запознав Роџер во сезоната 1994/1995 година, тој само што ја заврши својота јуниорска кариера, тој беше многу, многу талентиран тенисер, нознаеше и да крши  ракети во средно, не беше Роџер Федерер овој што сите денес го  знаеме рече Надади.

Мајк не можеше да верува како се промени Федерер подоцна.

Ми објасни дека некогаш имало некој русин кој го освоил Австарлија Опен па подоцна УСА Опен и тоа бил играч со когоа Роџер морал да се такмичи во послендите јуниорски турнири. Тоа бил натпревар помеѓу двајца најдобри играчи на светот и Федерер победи во двата сета. Се вратил дома , ги погледнал снимките кои го покажувале него и Март двајца лоши играчи на тенис. Викале, се дереле, кршеле рекети и ги фрлале наоколу спортските алишта т,  беше крај, врв за негони еден добар удар немаше одиграно. Тогаш Федерер тој момент го запамтил како најголем срам во негоаавата кариера и се заколнал дека никогаш повеќе нема така да се однесува, и да точно е от тој момент го имаме денешниов Федерер , рече шефот на NIKE Накадџима

Роџер Федферер е роден на 8 Август 1981 во Базел Швајцаријa

Роџер уште не планира да оди во пензија, но тој откри кога ќе се повлече од теренот.- Не ми е потребна никаква мотивација. Спремен сум да тргнам, не можам да дочекам да започне Вимблдон – изјави Федерер.
А потоа објасни што и колку му значи овој турнир на трева.- Ако ми е потребна мотивација за Вимблдон, тогаш имам проблем, тогаш е веројатно крај. Но, многу сум возбуден, напорно работев три месеци и едвај чекам да полне – рече Федерер за една Швајцарска телевизија. Нема сомневање дека во прв момент кога ќе почувствува помала заситеност на Федерер ќе му рече збогум на рекетот, а тоа ќе биде скоро со оглед на бројот на освоените трофеи.Вимблдон е на програма од утре до 15-ти јули, а Швајцарија е еден од главните фаворити за освојување на титулата.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Тенис

Во колумната за „Хералд сан“,Грот беше многу суров кон Новак во неколку наврати, како што  правеше и претходно.

БАРААТ ЃОКОВИЌ ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ: Не ми е грижа за неговата донација во болниците, Ѓоковиќ мора да си оди!

Критиките кон Новак Ѓоковиќ продолжува по организирањето на Адрија Тур, а последната...

Таткото на тенисерот често пати во јавноста знае да даде контроверзна изјава за ривалите на својот син, па така и овој пат тој вината ја гледа во Григор Димитров, Бугаринот кој прв пријави позитивен тест.

Се огласи таткото на Ѓоковиќ и го откри виновникот кој го рашири коронавирусот: ТОЈ дојде болен од којзнае каде

Откако вчера во јавноста излезе веста дека светскиот број еден тенисер Новак Ѓоковиќ...