Според податоците на Московската берза, паритетот долар/рубља се намалил за 6,65 отсто на 83,7, а паритетот евро/рубља се намалил за 4 отсто на 92,8.

Објавил: Мате Парлоф | 30 март, 2022 8:41

Рубљата зајакна на ниво како пред санкциите

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Паритетот на долар/рубља, кој опаѓа откако Русија објави дека ќе се плаќа во рубљи за извоз на природен гас во западните земји, за прв пат од 25 февруари падна на 83.

Според податоците на Московската берза, паритетот долар/рубља се намалил за 6,65 отсто на 83,7, а паритетот евро/рубља се намалил за 4 отсто на 92,8.

Паритетот долар/рубља, со кој се тргуваше во предвоениот опсег од 80 во Украина, кој започна на 24 февруари, се искачи на 120 на 9 март, падна за околу 30 отсто од ова ниво и падна на нивото од 83 за прв пат од 25 февруари.

Аналитичарите објавија дека, покрај чекорот за исплата на рубљата за рускиот гас, одреден позитивен напредок како резултат на преговорите Украина-Русија одржани денеска во Истанбул, ја поддржува и руската рубља.

Период на плаќање во рубли за извоз на гас

На 23 март, рускиот претседател Владимир Путин го објави својот план да се префрли на руски рубљи за плаќања за продажба на природен гас.

Нагласувајќи дека западните земји презеле нелегитимни чекори со замрзнување на руските средства, Путин рече: „Западот всушност ја наруши довербата во нивните валути. Сега сите знаат дека обврските во долари и евра може да не се исполнат“.

Посочувајќи дека е бесмислено Русија да прима плаќања во долари и евра за извоз, Путин рече: „Јасно е дека примањето плаќања во долари, евра и некои валути додека ги снабдуваме нашите стоки во САД и ЕУ нема никаква смисла. за нас веќе Природен гас за непријателски земји Планираме да се префрлиме на руски рубљи за исплатите на продажбата.

Германскиот министер за економија и заштита на климата, Роберт Хабек, во вчерашната изјава рече дека барањето на Русија да се префрли на рубљи за плаќање природен гас е неприфатливо.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Организацијата со седиште во Париз предвидува светскиот раст да биде скромни 3% оваа година, пред дополнително да забави на само 2,2% следната година, што претставува околу 2,8 трилиони долари изгубено глобално производство во 2023 година.

ОЕЦД: ВОЈНАТА ВО УКРАИНА ЌЕ ЈА ЗАГРОЗУВА ГЛОБАЛНАТА ЕКОНОМИЈА И ВО 2023 ГОДИНА

Војната на Русија во Украина и долготрајните ефекти од пандемијата Ковид-19 го намалуваат...

Тој посочи дека САД не знаат точно што се подразбира под договорот што Србија го потпиша во Њујорк со таа земја и оти очекуваат во наредниот период да добијат појаснување за потпишаниот документ

САД до Србија: Објаснете што потпишавте со Русија во Њујорк

Американскиот амбасадор Кристофер Хил изјави дека никој во овој момент не смее да...

Ѓукановиќ, зборувајќи на свеченост на подмладокот на ДПС во Плевља, кажа дека таа влада ќе продолжи да ја води Црна Гора по патот на изградба на граѓанска држава, унапредување на меѓунационалните и меѓуверските односи и преку достигнување на европските системи на вредности.

Ѓукановиќ: Време е за нови избори

Претседателот на Црна Гора и лидер на Демократската партија на социјалистите (ДПС)...

Слична е ситуацијата и во Британија, па минатата недела курсот на фунтата потона за повеќе од 3 отсто, на 1,0840 долари, најниско ниво во последните 37 години.

Еврото нагло падна – далеку e под еден долар

НА ГЛОБАЛНИТЕ пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути силно порасна...