Секој можи да ја купи

Објавил: Мартин Попоски | 28 јуни, 2023 6:45

Руколата е се попопуларен „лек“- таа лечи и подмладува

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

За да ја зголемите сопствената дневна доза на здравје што ја внесувате во вашиот организам во текот на летниот период, во секоја салата додајте неколку ливчиња рукола.

Само добро измијте ја и со неа зачинете ја салатата. Така на организмот ќе му дадате големи количини на калиум, калциум, железо, манган, витамин А, Б, Ц, К… При тоа, ќе внесете минимален број калории, поради што руколата се препорачува при диетите.

Руколата е се попопуларен „лек“ зашто е богата со влакна и антиоксиданси, го забрзува метаболизмот и го штити организмот од напади на токсини. Лекарите ја препорачуваат како посебна намирница во борба со лошиот холестерол и зголемениот шеќер, додека дозата глукозинолат што ја содржи превентивно делува кај многу видови рак, посебно кај оние најлошите.

Се препорачува и кај хроничните воспаленија и срцеви заболувања, а бидејќи обилува со високо ниво на хлорофил, ги спречува оштетувањата на ДНК и црниот дроб.

Руколата исто така го штити мозокот, спречувајќи да дојде до когнитивни способности, зашто поседува големи количини природен витамин Б.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Дијагнозата во типичните случаи лесно се поставува врз основа на податоците од родителот за тегобите на детето,прегледот на детето и рутински биохемиски иследувања(леукоцити и леукоцитна формула ).

Кога се зголемуваат лимфните жлезди?

Зголемени лимфни жлезди не се ретка појава. Може да бидат последица на обична настинка...

Според документите, мајката на екс економскиот директор на клиниката била заведена со дијагноза рак на бели дробови, за подоцна во истиот тој систем да заврши со дијагноза анемија.

Мајката на екс економскиот директор на Онкологија во систем била заведена со дијагноза рак на бели дробови, иако не била онколошки пациент

Мајката на поранешниот организациски директор на скопската Клиника за онкологија,...