Според првиот човек на партијата основана во 2014 година од поранешниот бугарски претседател Георги Прванов, на овој начин Скопје наскоро може да постави и територијални барања.

Објавил: Катерина Крстиќ | 17 декември, 2019 19:41

Румен Петков: Македонија може да побара дел од Бугарија!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Румен Петков, лидерот на партијата Алтернатива за бугарска преродба (АБВ) ја коментираше расправата со Македонија околу македонскиот јазик. Петков, вели дека е прашање на време кога југозападниот сосед на Бугарија ќе побара деол од нејзината територија?!, пренесува expres.mk.

Ние инсистираме за инсистуционален став за ова прашање. Ни во Обединети нации, ни во Европска унија, нема белгиски или австралиски јазик, што тие земји и нивните жители нормално го доживуваат. Потребно е да се разјасни прашањето за заедничката историја, а сето останато е беспринципиелност на Бојко Борисов пред Брисел“, изјави Петков.

Бугарија донесе одлука дека македонскиот јазик НЕ ПОСТОИ!

Според првиот човек на партијата основана во 2014 година од поранешниот бугарски претседател Георги Прванов, на овој начин Скопје наскоро може да постави и територијални барања.

Територијалните претензии се само прашање на ден, смета Петков.

Бугарската Академија на Науките пред извесно време донесе одлука дека македонскиот јазик е бугарски дијалект. Бугарската Влада директно го негираше постоењето на македонскиот јазик и инсистираше на историска амнезија на нашите граѓани, тврдејќи дека тие никогаш не биле фашистички окупатори во Македонија.

По ова премиерот Зоран Заев за медиумите откри дека во план е да оствари средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов по Нова Година односно би требало да се одржи на почетокот на 2020 година на која, како што рече, ќе разговараат отворено и пријателски, а не да се префла, кој прв кажал.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Според најновите податоци, над 70.000 Срби престојуваат во соседната крајбрежна држава, а по жалбата на Кризниот штаб поради тешката епидемиолошка состојба, повеќето од нив се решиле да се вратат.

Србите ја блокираа границата со Црна Гора: Српските туристи масовно се враќаат дома

Од утрово има огромна гужва на граничниот премин Јабука со Црна Гора, а десетици возила...

Тој исто така изјави дека само со целосно учество, одговорност и соработка, „можеме да ја зајакнеме довербата и напредокот кон целта највисоките вредности на демократијата да бидат реалност на секој поединец“.

СЕ ОГЛАСИ ЃУКАНОВИЌ: Изборите покажаа дека Црна Гора го разбира процесот на демократија!

Неодамнешните парламентарни и локални избори го потврдија напредокот во демократскиот...