„Минималниот живот на Русија“ е официјално 11.300 рубли (164 евра) за Санкт Петербург.

Објавил: Перо Милчин | 23 февруари, 2020 20:31

Русинка му се спротистави на Путин: Дали мислиш дека се живее со 157 евра месечно?(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©foto: AP/Alexei Druzhinin магазин.мк

Рускиот претседател Владимир Путин беше критикуван од сиромашна жителка во неговиот роден град Санкт Петербург за ниските приходи.

Жената го праша Путин како е можно да се живее во Русија со месечен приход од 10.800 рубли или (околу 157 евра) колку што таа има.

“Тоа е многу тешко “, призна Путин.

„Минималниот живот на Русија“ е официјално 11.300 рубли (164 евра) во Санкт Петербург.

„Вашата плата веројатно достигнува 800 000 рубли“, рече жената пред Путин, испрашувајќи го за кирија, дневни потреби, цени на намирници и алудирајќи на шефот на државата како живеат луѓето, особено сиромашните.

„Минималниот живот на Русија“ е официјално 11.300 рубли (164 евра) во Санкт Петербург.

„Претседателот нема најголема плата во земјата“, возврати Путин, велејќи дека „државата прави сè што може“, најавувајќи мерки за зголемување на социјалните придобивки и подобрување на животниот стандард на граѓаните.

Економијата на Русија е единаесетта по големина економија во светот според номиналната вредност на БДП и шестата по големина според куповната моќ. Русија има изобилство на природен гас, нафта, јаглен и скапоцени метали.
Русија претрпела значителни промени по распадот на Советскиот Сојуз. Економските реформи во 1990-тите и брзата приватизација, довело до создавање на група од олигарси кои поседувале огромен капитал.

Во главниот град, Москва, живеат повеќе милијардери од секој друг град во светот.

Кон крајот на 2008 и почетокот на 2009 година, Русија ја доживеала првата рецесија по 10 години од зголемувањето на економијата, се додека додека не бил прикажан раст ан економијата во периодот од 2009 и 2010.

И покрај длабоката но кратка рецесија, економијата на земјата не била погодена од Големата финансиска глобална криза во споредба со другите земји од Европа.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Имено бебето Леонард е победник во битката со коронавирусот трпи доста тешки последици поради пандемијата од коронавирусот објави Јумама.

НАЈУБАВАТА ФОТОГРАФИЈА ОД ИТАЛИЈА: Ова бебе го победи коронавирусот и победнички се насмевна!

Најубавата фотографија која ќе ја видите денес е од Италија. Ова преслатко шестмесечно...

Поради ова, но и најавата на здравствените експерти, многу граѓани се прашуваа како ќе се снабдуваат со лекови и други намирници, како ќе ги шетаат миленичињата во текот на денот.

ВО ОВИЕ ДРЖАВИ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ТРАЕ 24 ЧАСА: Луѓето смеат да излезат само од три причини!

Полицискиот час воведен во Србија трае од 17 до 5 часот, а за време на викендите од 15 до...

Чарлс, кој беше прв во ред за британскиот престол, рече дека има „само благи симптоми“ и им се обрати на Британците и светот со видео-порака во која го опишува неговото искуство со вирусот.

ПРИНЦ ЧАРЛС ГО ПОБЕДИ КОРОНАВИРУСОТ: Фрустрирачко и ново е ова искуство за сите нас!

Принцот Чарлс (71) се опорави од  COVID-19, што беше официјално потврдено од кралското...

Авион со медицинска опрема организиран од руското Министерство за одбрана заминал рано утрово од аеродромот недалеку од Москва.

ИСТОРИСКИ МОМЕНТ: Руски авион со медицинска опрема слета во Њујок!

Руски воен авион со медицинска опрема слета на аеродромот во Њујорк, соопшти руското...