Гладков ги повика жителите на областа кои се евакуирани да останат на место

Објавил: Македонка Димкин | 23 мај, 2023 14:07

Русите одмна најавија вакво сценарио – Војување под туѓо знаме со цел создавање на паника

Фото/Текст извор: ©магазин

Она што се очекуваше се оствари. Украинците немајќи повеќе капацитет и идеи како да војуваат против надмоќната руска војска, сега направија сценарио дека во Русија одеднаш воскреснале „Руски Партизани или Слобода на Русија„.

Но според стручњаците оваа приказка нема да им помине

Легијата „Слобода на Русија“ во вторникот тврдеше дека двете групи сè уште оперираат во областа Белгород и имаат за цел да го „ослободат“ регионот

Руските трупи и безбедносните сили се борат втор ден во вторникот против наводниот прекуграничен напад за кој Москва ги обвини украинските воени диверзанти, а Киев тоа го претстави како востание против Кремљ од страна на руските партизани.

Вјачеслав Гладков, гувернер на Белгородската област на границата со Украина, рече дека силите продолжиле да ја чистат руралната област околу градот Граиворон, каде што се случи наводниот напад во понеделникот. Во нападот беа ранети 12 цивили, рече тој, а една постара жена почина за време на евакуацијата.

Гладков ги повика жителите на областа кои се евакуирани да останат на место и сè уште да не се враќаат во своите домови. „Ќе ве известиме веднаш… кога ќе биде безбедно“, рече Гладков. „Безбедносните агенции ги спроведуваат сите потребни дејствија. Чекаме да заврши антитерористичката операција“.

Невозможно беше самостојно да се потврди кој стои зад нападот или кои се неговите цели. Дезинформациите се едно од оружјата на речиси 15-месечната војна.

Иако не е прв пат Русија да тврди дека има упад на украински диверзанти, тоа е прв пат операцијата за спротивставување на нападот да продолжи втор ден, нагласувајќи ги борбите со кои се соочува Москва во време на нејзината заглавена инвазија на Украина и посрамотување на Кремљ. Руската територија и областите во Украина окупирани од Русија, исто така, беа погодени од беспилотни летала и експлозии кои излетаа возови од шините, иако властите во Киев ги отфрлаат обвинувањата за нивно организирање.

Проруските социјални медиуми објавија дека зградите во кои се сместени Министерството за внатрешни работи и службата ФСБ биле нападнати во Белгород.

„Според нашите извори, цел на нападот во Белгород биле одделенијата на Министерството за внатрешни работи и ФСБ“, објави каналот на Телеграм поврзан со Кремљ, додавајќи дека сѐ уште не е познат ефектот од нападот.

Украина соопшти дека зад нападот стојат руски државјани кои припаѓаат на опскурните групи кои себеси се нарекуваат Руски доброволечки корпус и Легијата „Слобода на Русија“.

Зад нападот стоеле руски дисиденти незадоволни од политиката на рускиот претседател Владимир Путин, изјави во вторникот заменик-министерката за одбрана на Украина, Хана Малијар – притоа интересно од каде знае министерката на Украина?

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Најчитани вести

[jetpack_top_posts_widget title="" count="5" types="post" display="list"]

Останати вести од Вести

Судскиот совет работи нетранспарентно, судиите се избираат без почитување на ранг-листите и незаконски беше разрешена експретседателката Весна Дамева.

Со овие зборови судијката Мирјана Радевска-Стефкова ја образложи оставката на денешната седница, на која покрај нејзината, советот ја констатираше и оставката на судијата Зоран Герасимовски, кој рече идеолошките поделби со дел од членовите на советот се една од причините за оставката.

По прифаќањето на на оставките, советот формираше комисија за избор на нови членови на која за претседател го избра членот Ханиф Зендели. Токму Ханиф Зендели пак, на предлог на членот Ивица Николовски денеска беше избран за нов потпретседател, откако неговиот претходник Селим Адеми си поднесе оставка по контроверзното разрешување на Дамева. Со девет гласа за и еден против на чело на советот застануваат двајца судии, а новоизбраниот Зендели рече дека советот и во иднина треба да работи како поддршка за сите судии.

Оставките на Герасимовски и Радевска-Стефкова доаѓаат по во време кога холандскиот амбасадор во земјава го нарече советот нелигитимно тело, а претседателот Пендаровски изјави дека советот со овој состав се посрамотил во јавноста.

Советот изминатите месеци постојано е мета на скандали, па по контроверзното разрешување на Дамева следуваа бројни превирања, а неодамна и двајца членови на советот пријавија дека некој им претурал по работите во канцеларијата, инцидент за кој истрагата и натаму е во тек.

Ханиф Зендели избран за нов заменик претседател во Судскиот совет

Судскиот совет работи нетранспарентно, судиите се избираат без почитување на ранг-листите...

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска упати повик до разрешениот директор на Универзитетската клиника за државна кардиохирургија, проф. д-р Сашко Јовев да биде негов национален советник за кардиохирургија.

- Буџетот што го наследив, беше многу дефицитарен. Имаме барање од Кардиохирургија, претходно во разговор со професорот и други колеги и со ребалансот на буџетот сум подготвен да побарам да се зголеми тој буџет, со цел Клиниката за кардиохирургија и програмата за трансплантација да функционираат подобро и да ги зголемиме позитивните резултати и да им излеземе во пресрет на пациентите, додаде министерот.

Тој нагласи дека Јовев ќе продолжи да биде вработен во Клиниката и ќе ја има неговата поддршка во понатамошното работење.

На денешниот брифинг со новинарите, стручни лица разјаснуваа дилеми околу разрешувањето на Јовев, што предизвика реакции во јавноста.

Меџити беше прашан што ќе биде со економскиот директор.

- За организациониот директор, ние пративме инспекција, тоа ги вклучува и двата директора, тие имаат одговорности и заеднички и посебни. За првиот одлучивме, деновиве ќе излеземе и со одговор за вториот, организацискиот директор, појасни министерот.

На новинарско прашање за неговата заменичка, која не се согласувала со одлуката на министерот за смена на Јовев, Меџити одговори дека нема да коментира изјави на други лица.

На брифингот беше посочено и дека Јовев не е единствениот разрешен директор, откога Меџити е на функција министер.

- Имаше промени во многу други здравствени установи, на медицински директори, организациски, некои си поднесоа самите оставка, а други беа разрешени, додаде Меџити, истакнувајќи дека и во иднина секаде ќе има инспекции и ќе се постапува според закон.

Меџити во понеделникот го разреши Јовев од должноста директорот на Универзитетската клиника за државна кардиохирургија, поради како што изјави вчера „утврдени нерегуларности во работењето“, нагласувајќи дека нема политика во неговото разрешување.

Јовев од своја страна вчера побара преиспитување на одлуката за негово разрешување, истакнувајќи дека државната Клиника за кардиохирургија не се утврдени нерегуларности.

- Да ги оставиме професионалците да си ја вршат својата работа. Успесите на оваа Клиника се успеси на државата и на Министерството за здравство, порача Јовев.

Апасиев: Јовев е разрешен затоа што е Македонец

Во врска со разрешувањето на д-р Јовев од функцијата директор на Кардиохирургија, коментар...