Еден од овие проекти е означен како „Главоболка“, а зад него се крие опасноста од изградба на цела флота на напади, а во исто време и ефтини подморници без екипаж, кои можат да потонат големи површински бродови.

Објавил: Едмонд Бекири | 29 август, 2020 12:41

Русите спремаат беспилотна подморница: Една од неговите карактеристики им задава посебна главоболка на Американците(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Неодамна, рускиот воено-индустриски комплекс посвети посебно внимание на развојот на проектите на беспилотни бродови, поточно подморниците, со загриженост наведува американскиот интернет портал Војнички воч.

Еден од овие проекти е означен како „Главоболка“, а зад него се крие опасноста од изградба на цела флота на напади, а во исто време и ефтини подморници без екипаж, кои можат да потонат големи површински бродови.

Рускиот воено-индустриски комплекс разви минијатурна роботска подморница „Цефалопод“, која е наменета за ефикасна заштита на сопствената, но и за уништување на непријателските површински бродови, пренесува интернет порталот РГ.

Екстремно слабата видливост и надпросечната маневрирање обезбедуваат висок степен на нејзина рентабилност: за релативно малку пари, може да се направи подморница што може да уништи површински брод што е неспоредливо поскап од самата подморница.

Неодамна, рускиот воено-индустриски комплекс посвети посебно внимание на развојот на проектите на беспилотни бродови, поточно подморниците, со загриженост наведува американскиот интернет портал Војнички воч.

Во 2018 година беше претставено стратешкото толпедо без екипаж „Посејдон“, кое е деструктивно слично на нуклеарните подморници опремени со интерконтинентални балистички ракети.

Во моментот, „Посејдон“ реализира тест-блок заедно со својот носач на подморница. Стратешката подморница без екипаж „Посејдон“ е способна да носи термонуклеарна боева глава од 100 Mt. Сепак, благодарение на неговата колосална деструктивна моќ, овој проект го потисна развојот на уште еден проект на рускиот воено-индустриски комплекс во медиумска смисла, што не е побезбеден во технолошка смисла. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Израел и Хамас 16-ти ден ги продолжуваат борбите, појасот Газа на раб на хуманитарна катастрофа. Рано утрово Израел изврши воздушни напади врз јужниот дел на Газа и најави дека ќе ги интензивира нападите на северот. Владата на политичкото крило на Хамас објави дека најмалку 55 Палестинци биле убиени во текот на ноќта.

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа. Тел Авив ги повика жителите на Газа...

Москва повторно ја надмина Саудиска Арабија како главен снабдувач на нафта во Кина. Блискоисточната земја извезла 60,1 милиони тони во вредност од 36,49 милијарди долари во наведениот период, а Ирак е на третото место, снабдувајќи 40,3 милиони тони во вредност од 23,04 милијарди долари.

Извозот на сурова нафта во Кина во август се зголеми за 30,7 проценти во споредба со јули и порасна за 42,7 отсто во однос на вредноста, достигнувајќи 5,8 милијарди долари.

Во 2022 година Кина го зголеми купувањето на руска нафта за 8,2 проценти и тоа достигна 86,2 милиони тони. Цената на суровата нафта увезена од Русија се зголеми за околу 43,9 отсто, што изнесува 58,37 милијарди долари.

Кина купува повеќе руска нафта откако традиционалните западни купувачи ја избегнуваа како дел од санкциите поврзани со војната во Украина. По минатогодишното ембарго на Г7 и ограничувањето на цената на руската нафта, Москва активно ги пренасочува своите нафтени текови кон Азија.

Кина го зголеми увозот на сурова нафта од Русија за 25 отсто годинава

Цените на нафтата достигнаа ново највисоко ниво од ноември, при што барел брент во...

Вучиќ рече дека вчерашната рунда дијалог во Брисел завршила неуспешно, бидејќи Приштина не го прифатила компромисниот предлог на ЕУ на патот кон нормализација на односите!

САД разочарани од неуспехот на дијалогот меѓу Белград и Приштина

САД изразија разочарување што не беше постигнат напредок во последната рунда од дијалогот...

Во Загреб цена на метар квадратен нов стан во првата половина од годината изнесува 2.623 евра, а просечната плата во Загреб е 1.303 евра.

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска 2.200 евра

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска во првата половина од годинава...