Ентитетите на списокот на засегнати фирми на веб-страницата на руската влада во средата беа главно со седиште во земји кои воведоа санкции кон Русија како одговор на нејзината инвазија на Украина, повеќето од нив членки на Европската унија.

Објавил: Едмонд Бекири | 12 мај, 2022 17:03

РУСИЈА ВОВЕДУВА САНКЦИИ ЗА ЕДИНИЦИТЕ НА ГАЗПРОМ ВО ЕВРОПА И САД И ЗА ДЕЛ ОД СОПСТВЕНИЦИТЕ НА ГАСОВОДОТ

Фото/Текст извор: ©pari.com

РУСИЈА ВОВЕДУВА САНКЦИИ ЗА ЕДИНИЦИТЕ НА ГАЗПРОМ ВО ЕВРОПА И САД И ЗА ДЕЛ ОД СОПСТВЕНИЦИТЕ НА ГАСОВОДОТ!

Москва воведе санкции за сопственикот на полскиот дел од гасоводот Јамал што носи руски гас во Европа, како и на поранешната германска единица на рускиот производител на гас Газпром, чии подружници ја опслужуваат потрошувачката на гас во Европа, објави Ројтерс.

Ентитетите на списокот на засегнати фирми на веб-страницата на руската влада во средата беа главно со седиште во земји кои воведоа санкции кон Русија како одговор на нејзината инвазија на Украина, повеќето од нив членки на Европската унија.

Импликациите за испораката на гас во Европа, која купува повеќе од една третина од својот гас од Русија, не се уште познати. Протоците на гас кон Исток продолжија преку гасоводот Јамал-Европа од Германија до Полска, покажаа податоците од операторот на гасоводот Гаскада!

Цените на енергијата се зголемија во средата бидејќи Европската унија го разгледува можното ембарго на руската сурова нафта, додека трговските фирми треба да ги намалат активностите со Русија кога на 15 мај ќе стапат на сила построгите правила на ЕУ за продажбата на руската нафта.

Рускиот претседател Владимир Путин на 3 мај донесе декрет дека на ниту еден руски ентитет нема да му биде дозволено да склучува договори со оние на списокот со санкции, па дури и да ги исполнува своите обврски од постојните договори.

Уредбата експлицитно забранува извоз на производи и суровини на луѓе и субјекти на списокот.

Руската новинска агенција „Интерфакс“ објави дека на списокот се полскиот сопственик на гасоводот „Еуропол Газ“, „Газпром Германија“ и 29 подружници на „Газпром Германија“ во Швајцарија, Унгарија, Велика Британија, Франција, Бугарија, регионот на Бенелукс, САД, Швајцарија, Романија и Сингапур.

Газпром испорачува голем дел од својот гас во Европа преку гасоводот Јамал-Европа, а неговите различни активности низ и надвор од Европа се од суштинско значење за европскиот пазар на гас и неговото снабдување со индустријата и домаќинствата.

Операциите на „Германија“, базирани на руското производство на гас, го покриваат целиот синџир на вредност на гасот, од пренос на гасоводот до складирање и снабдување до трговците на големо и мало.

Газпром се откажа од сопственоста на фирмата минатиот месец без објаснување, принудувајќи го германскиот регулатор на енергетската мрежа да ја преземе контролата врз работата таму.

Тие операции го вклучуваат најголемиот германски складишен капацитет за гас во Реден во Долна Саксонија, со капацитет од 4 милијарди кубни метри.

Германското Министерство за економија соопшти дека ја испитува руската објава за Газпром Германија, но сè уште нема детали. Снабдувањето со гас во моментов е загарантирано и постојано се проверува, соопшти Министерството.

„Германската влада и Федералната мрежна агенција, како повереници на Газпром Германија, веќе се во процес на преземање на неопходните мерки на претпазливост и подготовка за различни сценарија“, се вели во соопштението на портпаролот.

Путин го постави својот декрет како одговор на, како што рече, незаконските дејствија на Соединетите Држави и нивните сојузници со цел да се лишат „Руската Федерација, граѓаните на Руската Федерација и руските правни лица од правата на сопственост“ или да се ограничат нивните права на сопственост.

Соединетите Држави и нивните сојузници ги воведоа најтешките санкции во модерната историја кон Русија и бизнис елитата на Москва, чекори што Путин ги фрла како објавување економска војна.

„Намерата е јасна – само возвраќање на активностите на Западна Европа и тие ќе ги контролираат приходите и протокот на гас“, рече Раманан Кришнаморти, главен директор за енергија на Универзитетот во Хјустон.

Путин (69) постојано предупредуваше дека Москва ќе одговори на истиот начин, иако до минатата недела најтешкиот економски одговор на Кремљ беше прекинот на испораката на гас за Полска и Бугарија и барање нова шема за плаќање за европските купувачи на гас.

EuRoPol Gaz, е во заедничка сопственост на Газпром и најголемата полска компанија за гас, PGNiG, (PGN.WA) која заработува од транзитни такси за рускиот гас преку Полска.

Вингас, подружница на Газпром Германија и еден од најголемите германски трговци со гас, по преземањето од германскиот регулатор изјави дека ќе продолжи да работи под променетите параметри.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Израел и Хамас 16-ти ден ги продолжуваат борбите, појасот Газа на раб на хуманитарна катастрофа. Рано утрово Израел изврши воздушни напади врз јужниот дел на Газа и најави дека ќе ги интензивира нападите на северот. Владата на политичкото крило на Хамас објави дека најмалку 55 Палестинци биле убиени во текот на ноќта.

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа. Тел Авив ги повика жителите на Газа...

Москва повторно ја надмина Саудиска Арабија како главен снабдувач на нафта во Кина. Блискоисточната земја извезла 60,1 милиони тони во вредност од 36,49 милијарди долари во наведениот период, а Ирак е на третото место, снабдувајќи 40,3 милиони тони во вредност од 23,04 милијарди долари.

Извозот на сурова нафта во Кина во август се зголеми за 30,7 проценти во споредба со јули и порасна за 42,7 отсто во однос на вредноста, достигнувајќи 5,8 милијарди долари.

Во 2022 година Кина го зголеми купувањето на руска нафта за 8,2 проценти и тоа достигна 86,2 милиони тони. Цената на суровата нафта увезена од Русија се зголеми за околу 43,9 отсто, што изнесува 58,37 милијарди долари.

Кина купува повеќе руска нафта откако традиционалните западни купувачи ја избегнуваа како дел од санкциите поврзани со војната во Украина. По минатогодишното ембарго на Г7 и ограничувањето на цената на руската нафта, Москва активно ги пренасочува своите нафтени текови кон Азија.

Кина го зголеми увозот на сурова нафта од Русија за 25 отсто годинава

Цените на нафтата достигнаа ново највисоко ниво од ноември, при што барел брент во...

Вучиќ рече дека вчерашната рунда дијалог во Брисел завршила неуспешно, бидејќи Приштина не го прифатила компромисниот предлог на ЕУ на патот кон нормализација на односите!

САД разочарани од неуспехот на дијалогот меѓу Белград и Приштина

САД изразија разочарување што не беше постигнат напредок во последната рунда од дијалогот...

Во Загреб цена на метар квадратен нов стан во првата половина од годината изнесува 2.623 евра, а просечната плата во Загреб е 1.303 евра.

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска 2.200 евра

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска во првата половина од годинава...