Сега е договорено меѓу министерствата да пристигнат 11 авиони за хуманитарна помош и 86 вирусолози.

Објавил: Едмонд Бекири | 3 април, 2020 14:48

РУСИЈА ДЕСНА РАКА НА СРБИЈА: Руски авион со помош слета во Белград, ќе пристигнат 86 лекари и уште 11 авиони!!

Фото/Текст извор: ©курир.рс магазин.мк

Хуманитарна помош од Русија слета на аеродромот Батајница. Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, го пречека авионот со хуманитарна опрема.

Руските авиони треба да донесат медицинска опрема, респиратори, лекови и други материјали, а треба да пристигнат руски лекари и друг персонал, вклучително и работници кои ги дезинфицираат објектите.

Русија ќе и помогне на Србија, рече во вчерашниот разговор рускиот претседател Путин со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Денешното пристигнување на рускиот авион во Белград е само првото од серијата авиони што ги користат Русите за да испратат помош на Србија во борбата против корона вирус.

Директорот на руската компанија за меѓународни државни железници во Србија, Мансурбек Султанов потврди дека вкупно 11 авиони за хуманитарна помош, вклучувајќи 86 вирусолози, пристигнуваат од Русија во Србија.

„Договорено е меѓу министерствата да пристигнат 11 авиони за хуманитарна помош и 86 вирусолози“, им рече Султанов на новинарите.

Според него, хуманитарната помош ја организирала руското Министерство за одбрана.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Пред три години, Србија избра претседател кој воспостави и спроведува политика на воена неутралност.

Вулин: Откако Вучиќ е шеф на државата, Србија е ПОДОБРА И ПОСИЛНА, а граѓаните се побезбедни!

Претседателот на социјалистичкото движење, Александар Вулин, вели дека Србија е подобра...

Мислам дека светот за 6 месеци се промени со голема брзина, отколку во претходните 20-30 години.

СВЕТОТ ПОСЛЕ КОРОНА ВИРУСОТ: Вучиќ- Светот се промени повеќе за 6 месеци отколку во последните 20 години

Меѓународната конференција „Светот после корона вирусот“ започна во Белград, во...

Авиокомпанијата го прекина сообраќајот кон средината на март, додека дел од возниот парк продолжи да лета, но не во патничкиот сообраќај, туку во транспортот на медицински материјал.

АВСТРИЈСКАТА АВИОКОМПАНИЈА СТАРТУВА ЛЕТОВИ: Од 15 јуни ќе започнат летови до 37 дестинации!

Од 15 јуни австриската авиокомпанија AUA ќе ги обнови закажаните летови кои беа прекинати...