Руската армија со цврст став по соборувањето на воен авион, на сириските безбедносни сили ќе им испрати модерен систем за ракетна одбрана С-300 чиј радиус е 250 километри

Објавил: Мартин Попоски | 24 септември, 2018 13:59

Русија испраќа ракетни системи С-300 во Сирија

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Русија во следните две недели на Сирија ќе и предаде современ противвоздушен систем С-300, изјави денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

Сириските вооружени сили ќе добијат модерен систем за ракетна одбрана С-300 во рок од две недели. Системот е способен да пресретне средста за воздушен напад во круг поголем од 250 километри и истовремено да погоди неколку воздушни мети, посочи Шојгу.

Тој додаде дека Русија е приморана да преземе активни мерки за подобрување на безбедноста на руските војници во Сирија, алудирајќи на соборувањето на рускиот авион Иљушин 20 во Сирија, за што Москва ги обвини израелските военовоздухопловни сили.

Шојгу потенцира дека Русија во 2013 година на барање на Израел ја стопира испораката на системите С-300 во Сирија.

 Денес ситуацијата е сменета. И тоа не по наша вина, наведе Шојгу.

Тој го повтори ставот на Москва дека за соборувањето на рускиот авион во Сирија, при што загинаа 15 војници, виновни се израелските воени авиони.

Израелските екипажи, совршено знаејќи ја ситуацијата во воздухот, се криеја зад руските авиони, што доведе до соборување и загуба на 15 наши војници. Ова не принуди како одговор да преземеме адекватни мерки со цел да се зголеми безбедноста на руските војници кои извршуваат задачи во борбата против меѓународниот тероризам во Сирија, потенцира Шојгу.

Тој додаде и дека Русија на Сирија ќе и испорача и современи автоматизирани системи за контрола на командните пункта на противвоздушната одбрана.

 Тоа ќе овозможи централизирано управување на сите сили и средства на протививздушната одбрана во Сирија… Најважно е што ќе биде гарантирана идентификацијата на сите руски авиони од страна на сириските стредства за противвоздушна одбрана, посочи Шојгу.

Во меѓувреме и портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека доставата на руски ракетни комплекси С-300 е со цел да се зголеми безбедноста на руските војници во Сирија.

Тој одговарајќи на прашањето за односите со Израел, посочи дека „одлуката не е насочена кон ниту една трета земја“.

Порталот „Раша тудеј“ објави дека испораката на системите С-300 се дел од одговорот поврзан со минатонеделното соборување на рускиот авион Иљушин 20, додека се враќаше во базата Хмејмим. Авионот по грешка беше соборен со ракета од Ес-200 на сириската противвоздушна одбрана.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

На вечерашната дебата на МТВ, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во однос на ситуацијата со коронавирусот истакна дека Македонија е убедливо рекордер по бројот на загубени животи од коронавирусот споредбено со земјите во регионот, заради калкулантскиот однос на Заев и Филипче!

МИЦКОСКИ: ВМРО-ДПМНЕ предложуваше мерки уште во февруари месец, но власта брутално ги одбиваше

Убеден сум во голема победа на ВМРО-ДПМНЕ но не сакам да калкулирам со бројки туку повеќе...

Лидерите на најголемите политички партии во земјата претходно ги спротивставија ставовите на ТВ Канал 5 и на ТВ 24 вести.

ЌЕ ГИ ИЗМЕРАТ СИЛИТЕ: Заев vs Мицкоски вечерва од 20.15 ч. на МТВ 1

Ова ќе биде трет ТВ дуел на Заев и Мицкоски пред предвремените парламентарни избори! Вечерва...

Според Села, предлогот на ДУИ излегол по анкетите на ИРИ, според кои, како што кажа Села, ДУИ бил зад Алијанса за Албанците.

Села за МИА: Али Ахмети и ДУИ се факултативни, сезонски Албанци!

Али Ахмети и ДУИ се факултативни Албанци, сезонски Албанци. ДУИ преку предлогот Албанец...