Тестовите ќе овозможат да се открие вирусот во рана фаза, како и кај луѓе кои немаат изразени симптоми.

Објавил: Рејхан Бајрами | 6 април, 2020 11:34

РУСИЈА ПРОНАЈДЕ НОВ НАЧИН: Тестирање на КОРОНА без да се оди на лекар!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Центарот за молекуларна дијагностика на руската државна агенција за санитарна контрола и контрола (Роспотребнадзор) почнува да спроведува без контактно тестирање на Ковид-19 во домовите на пациентите, што ќе овозможи откривање на болеста во рана фаза, стои на веб-страницата на руската служба за фитосанитарна супервизија „Роспотребнадзор“ “.

За извршување на тестирањето, експерти од Центарот за молекуларна дијагностика користат високо чувствителен систем за тестирање, развиен од научници од Централниот истражувачки институт за епидемиологија – соопшти руската служба.

Се тврди дека експерт од Роспотребнадзор ќе го посети лицето кое сака да биде тестирано за да му укаже како да го земе брисот сам. Експертот потоа го носи материјалот на анализа.

Тестовите ќе овозможат да се открие вирусот во рана фаза, како и кај луѓе кои немаат изразени симптоми.

Значи, на овој начин секој може да сака да се тестира без да оди на лекар.

Објаснето е дека услугата засега ќе биде достапна за жителите на Москва. Експертите работат на покривање на сите руски региони што е можно поскоро. Во Русија, 5.389 луѓе биле заразени со вирусот на корона, а 45 починале. Во земјата, скоро 700.000 луѓе се тестирани на Ковид-19.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Главниот медицински инспектор Ендру Бејкер изјави дека за време на обдукцијата е извршен ПСР тест и дека може да покаже позитивен резултат дури и неколку недели по инфекцијата и болестите, пренесува Си-Ен-Ен.

ШОК! Резултатите од обдукцијата на Флојд покажаа: Убиениот афроамериканец бил заболен од коронавирус!

Убиениот Афроамериканец Џорџ Флојд бил позитивен на вирусот корона, покажа државната...

Италија ќе добие околу 20 милијарди евра според новиот европски план за ублажување на влијанието на пандемијата на коронавирус врз работните места, објави денеска премиерот Џузепе Конте.


20 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ЗА ИТАЛИЈА ОД ЕУ: Тоа е голема помош за нашата земја!

Италија ќе добие околу 20 милијарди евра според новиот европски план за ублажување...

Сегашни и поранешни службеници на ЦИА изразија вџашеност поради сличноста помеѓу настаните дома и знаците за опаѓањето на демократијата кои се обучени да ги забележуваат кај други нации.

Ситуацијата во Америка им е вознемирувачкa!

Ситуацијата во Америка им е вознемирувачки позната на аналитичарите на ЦИА навикнати...

Затоа, воведените мерки немаат никаква врска со вирусот! Но, главниот производ на овие мерки е паника а таа е опасна.

ШОКАНТЕН АПЕЛ ОД ГЕРМАНСКИ ДОКТОР: Коронавирусот е плод на мафијашка измама!

Група германски лекари основаа здружение чија цел е да му ја кажат на светот вистината...