Автоматизираниот комплекс лоциран на земја сега спроведува до две илјади контролни сесии секој ден.

Објавил: Перо Милчин | 22 ноември, 2020 14:28

Русија развива систем за управување на илјадници сателити: Виртуелен супер компјутер ќе ја контролира и сервисира целата мрежа!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Холдингот „Руски вселенски системи“ објави дека во моментов работи на создавање на систем за контрола на групи сателити што ќе се базира на вештачка интелигенција.

Тоа е саморегулирачка технологија за контрола на групи сателити со елементи на вештачка интелигенција и минимално учество на човечкиот фактор, што ќе овозможи автоматизација на контролата на сателитските созвездија и илјадници вселенски летала во иднина, изјави прес-службата на холдингот.

Автоматизираниот комплекс лоциран на земја сега спроведува до две илјади контролни сесии секој ден.

Денешните технологии бараат сервисирање на секој уред одделно, но оваа технологија има свои ограничувања и зголемувањето на групите „создава поголема веројатност за колапс“, пренесува Спутник.

Карактеристика на новата технологија ќе биде преминот од индивидуална контрола на вселенското летало во контрола на системскиот ефект на целата орбитална група.

„Со цел да се зголемат можностите на системот за саморегулација за поголеми групи сателити, се планира да се користи GRID систем технологија со создавање на глобален„ виртуелен супер компјутер “, кој се создава со комбинирање на компјутерската моќ на автоматизираните системи за управување и сателитите во единствена мрежа“, се вели во соопштението.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Иновации

Во Охрид ќе се одржи конференција по повод усвојување на „Регионалниот патоказ за борба против корупција и нелегални финансии“.

Конференцијата по повод усвојување на „Регионалниот патоказ за борба против корупција и нелегални финансии“ во Охрид

Конференцијата по повод усвојување на „Регионалниот патоказ за борба против корупција...

Се надеваме дека овој саморегулаторен инструмент ќе ги мотивира онлајн медиумите да ги опфатат вредностите на професионалното и одговорното новинарство во својата работа“, рече Тунева.

Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Советот за етика во медиумите ги објавија првите Насоки за етичко известување на онлајн медиумите во Македонија

Со цел да се подобрат професионалните стандарди на онлајн медиумите, Мисијата на ОБСЕ...