Руската вакцина против вирусот „Ковид-19“, направена од центарот „Гамалеј“, ќе биде регистрирана на 12 август, а таа ќе биде прва што ќе ја примат медицински работници и постари жители на земјата, рече денес рускиот заменик министер за здравство Олег Гриднев.

Објавил: Стојче Бушин | 8 август, 2020 9:05

Руската вакцина против корона ќе биде регистрирана на 12 август!

Фото/Текст извор: ©Vo centar

Русите ќе ја регистрираат вакцината против вирусот корона на 12 август: Последната фаза од испитувањето е во тек.

Министерот за здравство, Михаил Мурашко, најави дека масовната вакцинација против вирусот корона во Русија е планирана за октомври.

Руската вакцина против вирусот „Ковид-19“, направена од центарот „Гамалеј“, ќе биде регистрирана на 12 август, а таа ќе биде прва што ќе ја примат медицински работници и постари жители на земјата, рече денес рускиот заменик министер за здравство Олег Гриднев.

Сега е во тек последната, трета фаза на тестирање. Тестирањето на вакцините е многу важно. Треба да разбереме дека вакцината мора да биде безбедна. Прво, медицинските работници и старите лица ќе бидат вакцинирани – рече Гриднев и додаде дека ќе може да се процени ефективноста на вакцината само кога ќе се формира имунитет кај популацијата, рече тој.

Претходно, министерот за здравство, Михаил Мурашко, најави дека масовната вакцинација против вирусот корона во Русија е планирана за октомври.

Клиничките испитувања на вакцината, изработени од Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеј“, започнаа на универзитетот Сеченов на 18 јуни, а на тестирањето учествуваа 38 доброволци, од кои сите се стекнаа со имунитет на вирусот корона.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Тој посочи дека кинеските научници се занимаваат со откривање на прашањето дали вирусот настанал по природен пат а СЗО е повикано само да учествува во истражувањето.

Клуге: СЗО уште не знае дали коронавирусот настанал по природен пат!

СЗО се уште не располага со целосни податоци за потеклото на коронавирусот, нагласи ...

Во снименото обраќање до Генералното собрание на ОН, Џонсон ќе посочи дека пандемијата на Ковид-19 ги зголеми бариерите за трговија.

Британија во следните четири години во СЗО ќе партиципира со 430 милиони фунти

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска на Генералното собрание ОН во Њујорк ќе соопшти...

Операцијата беше извршена вчера, а вредноста на таблетите на црниот пазар беше проценета на 10 милиони евра.

ГРЧКАТА ПОЛИЦИЈА ЗАПЛЕНИ ДРОГА ВО ВРЕДНОСТ ОД 10 МИЛИОНИ ЕВРА : Уапсени 3 лица поради 500.000 таблети екстази

Грчката полиција денеска објави дека запленила 500.000 таблети дрога екстази во Солун...

Во Рожаје од 28 септември е забрането работење на угостителските објекти и домашните посети.

ЦРНА ГОРА ПОВТОРНО ВОВЕДУВА КАРАНТИН: Во овие 3 општини нема да смеат да ги напуштаат куќите од 22 до 5 часот наутро

Во Никшиќ, Беране и Андријевица, од 28 септември до 12 октомври, забрането е напуштање...