Втор неуспешен обид за прелет со дрон врз руската база во Сирија

Објавил: Мирко Бачиќ | 12 август, 2018 10:21

Руската војска урна дрон во близина на базата Хмејмим

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Руската војска повторно урна дрон во близина на воздухопловната база Хмејмим во Сирија кој е лансиран од подрачје контролирано од екстремистите изјави директорот на рускиот Центар за помирување на завојуваните страни во Сирија генерал мајор Алексеј Циганков.

Ноќта на 11-ти август руските радари во базата Хмејмим детектирале беспилотно летало лансирано од подрачјето на деескалација во Идлиб.” – истакна Циганков.

Тој додаде дека дронот е урнат на безбедна далечина без да бидат предизвикани штети или да има повредени лица

Како изгледаат модерните беспилотни летала погледнете во галеријата подолу.

Беспилотните летала на германската вооружените сили на пример,  се беспилотни летачки објекти (некои и авиони) со опрема за извидување на машината и се користат за шпионирање на противници и непријателски објекти. Во јуни 2013 година на Бундесверот им беа достапни околу 580 беспилотни летала од различен тип (меѓу 3,5 килограми и 1,5 тони), од кои, според Федералната влада, 60 беспилотни воздушни возила биле користени во странски мисии во Авганистан и Косово. Други извори известуваат за 871 беспилотни летала во пописот на Бундесверот .Германија е една од 45-те земји во светот кои развиваат воени беспилотни летала за нивните цели. Германските воздухопловни сили управуваат со големи беспилотни летала (MALEs) од типот Херон 1, армијата користи мали и средни интелегентни системи за таргетирање, а додека пак морнарицата користи мали беспилотни летала на своите кортети K130.
Германската војска сеуште официјално нема беспилотни наорушани летала

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Како што јави дописникот на МИА од Белград, потпретседателот на Народната партија (НС) и пратеник во собранието, Мирослав Алексиќ, кој со денови ја обвинува власта за поврзност во аферата, преку соопштение изјави дека тој решил да поднесе кривична пријава против Вучиќ и Вучевиќ затоа што тие ја одбиле неговата понуда да им помогне во составувањето на кривична пријава, така што тој би ги навел сите докази за случајот „Јовањица“, како и поради тоа што обвинителството со недели не одговара на повикот на Алексиќ да ги објави одговорите на сите прашања што тој ги поставил за аферата.

Кривична за Вучиќ и Вучевиќ за лажно пријавување и попречување на правдата

По кривичната пријава, која денеска ја поднесе градоначалникот на Нови Сад и потпретседател...

Имено, на 14 јуни 2018, во еден ден од судот беше прогласен стечај но и беше изгласан планот за реорганизација на компанијата со кој беше отпишан долгот од 28 милиони евра до „Топлификација“ што всушност се парите со кои е основана фирмата.

МЕГА СКАНДАЛ: Заев и Анѓушев вмешани во криминал тежок 200 милиони евра, заедно со Руси!

Преку 200 милиони изнесува штетата од лажниот стечај на електраната „ТЕ-ТО“ и со истата...

Денеска почина Дени Стојчев, поранешен одбојкар на Џио Струмица и на македонската репрезентација во помлади категории.

Струмица во шок и неверување: Почина младиот одбојкар Стојчев

Струмичани во шок и неверување по веста за смртта младиот одбојкар Дени Стојчев. Денеска...

Вучиќ објави за кривичната пријава против себе, велејќи дека ќе биде поднесена од потпретседателот на неговата партија (СНС), со цел да се открие вистината за „Јовањица“ со покренување истражен процес пред полицијата и обвинителството, на која заедно со органски зеленчук одгледувана е и марихуана.

Кривична пријава за Вучиќ за скандалот со плантажа за марихуана

Милош Вучевиќ, градоначалникот на Нови Сад и потпретседател на владејачката Српска...