Оваа диета обезбедува ограничен внес на многу сварливи влакна, млеко и зачинета храна.

Објавил: Перо Милчин | 4 април, 2020 12:40

РУСКА- ВОЈНО МЕДИЦИНСКА АКАДЕМИЈА: Заразени со КОРОНА ВИРУС треба да се хранат ВАКА!

Фото/Текст извор: ©Foto: Shutterstock магазин.мк

Заразени со Ковид-19 треба да се придржуваат кон диетата како во случај на гастритис, препорака на експерти од Руската воена медицинска академија „Киров“.

Лекарите забележуваат дека во случај на зараза со корона болест, се пропишува диета бр. 2 според системот на Пезнер, кој е индициран за гастрични заболувања и колитис.

Оваа диета обезбедува ограничен внес на многу сварливи влакна, млеко и зачинета храна. Исто така, не се препорачува чоколадо, пушено месо, конзервирана храна, солена риба, масни месо и производи од брашно.

Храната треба да се зема во пасирана форма и диетата вклучува каша, сирење од млада крава, кефир, зеленчук, посна живина, риба, леб и печени јаболка “.

Практично нема ограничувања и е споредливо со вообичаената диета. Дополнително се дефинираат витамин комплекс, аскорбинска киселина до 600-900 мг на ден, како и витамин за зајакнување на sидовите на крвните садови, препорачуваат руските лекари.

Советскиот научник Мануил Исакович Певзнер развил диетален систем во 20-тите години на минатиот век, кој се користел за лекување на голем број на болести. Овој систем вклучува скала диети од 1-15, прилагодена на специфичен вид на болест.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Ќе забележите дека комарците помалку ќе ве напаѓаат ако редовно консумирате зеленчук и овошје, и ако го сведеме на минимум јадењето на храна богата со спорни киселини, што ги содржи секоја преработена храна, како што се млечни производи и месо.

ДОКТОР НЕСТОРОВИЌ ОТКРИВА: Еве како да се заштитите од комарците- оваа храна не треба да ја јадете!

Општо познато е дека комарците се хранат со човечка крв. Но, како што тврди пулмологот...

Да ја покажеме нашата грижа, да даруваме и да спасиме човечки живот. Апелирам на солидарност, затоа што нема ништо поважно од нашето здравје и здравјето на нашите најблиски! – порача министерот Филипче.

Обезбедени 61 единица плазма за третман на пациенти со ковид-19

Досега се обезбедени 61 единица конвалесцентна плазма за третман на пациенти со ковид-19,...

Според експертите, топлата вода не дозволува размножување на вирусот односно доведува до негова потполна деконтаминација и истребување. Според нив хлорот во водата потполно ја губи способност за одржување на вирусот.

Конечно добра вест за коронавирусот: Откриено дали се размножува во вода?

Според најновото истражување од група експерти од Државниот истражувачки центар за...

Заштитна маска на лицето, држење физичка дистанца, често миење на рацете!

Клучно е да се почитуваат личните мерки за заштита и донесените протоколи за работа на плажите и базените од страна на СИТЕ

Со зголемениот број на посетители на туристичките места низ државата, клучно е да се...