Тој пристига во еднодневна посета на Србија, на 75-годишнината од ослободувањето на Белград во Втората светска војна.

Објавил: Сара Фемина | 19 октомври, 2019 11:02

Рускиот премиер Медведев во посета на Србија: Ќе го чуваат над 5.000 полицајци и 30 телохранители!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Рускиот премиер, Димитри Медведев, денеска ќе ја посети Република Србија, а како што пренесуваат српските медиуми, ќе го чуваат над 5.000 полицајци и 30 телохранители.

Како што пишуваат „Вечерни новости„ Димитриј Медведев пристига во еднодневна посета на Србија, на 75-годишнината од ослободувањето на Белград во Втората светска војна.

Медведев освен полицијата ќе го чуваат и 30-ина телохранители, објави „Вечерни новости“.

За 12 часа тој ќе посети дури осум локации. Првата станица на рускиот премиер по слетувањето на аеродромот „Никола Тесла“, каде што ќе го дочека српската премиерка Ана Брнабиќ, ќе биде воениот аеродром „Полковник пилот Миленко Павловиќ“, каде што заедно со Вучиќ ќе присуствува на демонстрација на воената способност на српската армија.

Медведев вечерва ќе присуствува на свечена академија за 75-годишнината од ослободувањето на Белград.

Димитриј Анатолјевич Медведев е моменталниот премиер и поранешен претседател на Русија, бизнисмен и имал голема политичка улога во Руската Федерација (РФ). Во текот на 2005 година бил назначен за прв вицепремиер на владата на Русија.

По 2000 година на два пати бил претседател на советот на директорите на „Газпром“. Во 2007 година партијата „Единствена Русија“ го кандитирале за претседател на изборите во март 2008 година, а од друга страна и Владимир Путин му дал поддршка. Така, на изборите, одржани на 2 март 2008 година со 70,28 % (52 530 712) од избирачките гласови Медведев е избран за претседател на Русија. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Србија остана без генијалецот Михаило Спориќ, поради што Кембрич прогласи три дневна жалост.

Српскиот генијалец Марко(22) почина од оваа врста на РАК: Нема врска со пушење, но оваа болест е најлоша од сите што ги знаеме!

Рак на белите дробови скоро па никогаш не дава никаков знак, но кога ќе се открие во...

Можно е убиецот да го напишал писмото. Од каде да знаеме ние! Како воопшто Н.Н лицето напишало писмо?

ЕКСКЛУЗИВНО: Се огласи Марјановиќ за обвинението дека неговата мајка го нарачала убиството: ЕДВАЈ ЈА ВРАТИВМЕ ВО ЖИВОТ

Зоран Марјановиќ кој е обвинет дека на 2 април 2016 година ја убил сопругата Јелена Марјановиќ,...

За убиството знам од медиумите и ништо друго, рече Драгој Милинковиќ кој се уклучи во живо на социјалните мрежи.

СЕ ОГЛАСИ “УБИЕЦОТ” НА ЈЕЛЕНА: Не ја познавав жртвата – Анонимното писмо ми го намести бившата жена!

Драгој Милинковиќ бизнисменот од Прибој, кој е обвинет во анонимното писмо дека ја...

Драгоје Милинковиќ од Прибој е убил пејачката Јелена Крсмановиќ Марјановиќ, по нарачка на нејзината свекрва Зорица Марјановиќ.

ОТКРИЕНА МИСТЕРИЈАТА НА ВЕКОТ: Свекрвата на Јелена го нарачала убиството – пејачката ја убил бизнисменот Драгоја Милинковиќ!

Курир.рс ја открива најголемата мистерија во Србија- Убиецот на Јелена Марјановиќ,...