Во Русија, 495 лица биле заразени со вирусот на корона, а 22 биле излечени.

Објавил: Мартин Попоски | 25 март, 2020 14:41

РУСКИ ВИРУСОЛОГ ПРЕДУПРЕДУВА: Постојат 3 можни сценарија во борба со КОРОНА ВИРУСОТ!

Фото/Текст извор: ©Foto: AP/Pavel Golovkin магазин.мк

Пандемијата на коронарен вирус ќе се намали најдобро во текот на летото, а во најлош случај ќе остане во Русија уште една сезона, изјави рускиот виролог од Далечниот источен федерален универзитет Михаил Шчелканов за НТВ.

„Најдоброто сценарио на случај подразбира дека со доаѓањето на летото, нашите европски и американски колеги сепак ќе успеат да ја одржат ситуацијата под контрола и да спречат ширење на епидемиолошкиот бран. Тоа би било одлично “, рече тој.

Во Русија, 495 лица биле заразени со вирусот на корона, а 22 биле излечени.

Вирологот проценува дека умерено сценарио би можело да изгледа како да се задржи вирусот корона во светот уште една сезона, и „фокусот на инфекцијата во Европа треба да биде ставен во карантин со големи напори“.

Според него, тогаш, Кина би била принудена да ги затвори своите граници со САД и Европската унија доколку се стабилизира нивната состојба.

„Најлошото сценарио, кога целата планета беше навистина мачена од епидемија, подразбира дека следната зима ќе се поздравиме со врвот на епидемијата низ цела Русија“, рече експертот.

Покрај тоа, Шчелканов истакна дека рускиот систем за биосигурност веќе го решил главниот проблем со одложување на пристигнувањето на новиот вирус во земјата најмалку два месеци.

Ваквите мерки овозможуваат развој на систем за тестирање, развој на стратегија за следните чекори, воспоставување оперативна меѓуминистерска соработка и создавање стратешки резерви.

Во Русија, 495 лица биле заразени со вирусот на корона, а 22 биле излечени.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Директорот на СЗО, Тедрос и директорот на СЗО за итни програми Мајк Рајан ги повикаа сите нации строго да ги спроведат здравствените мерки како што се носење маски, физичко растојание, миење на рацете и тестирање.

СЗО: И покрај сите напори, во моментов нема спасоносна вакцина против коронавирусот!

И покрај сите обиди кои ги прават научниците за да создадат ефективна вакцина против...

На четврто место е Русија со 850.870 заболени, на петто место Јужноафриканската Република – 503.290 случаи, потоа Мексико – 424.637 и Перу со 407.492 инфицирани лица.

СЗО: За еден ден рекордни 262.929 новозаболени од Ковид-19 во светот

Светска здравствена организација (СЗО) синоќа соопшти дека во изминатите 24 часа потврдени...

Според информациите на дописничката на МИА од Атина, веројатно е дека ќе се обнови и продолжи друга министерска одлука што се однесува на забрана за влез во Грција на државјани од трети земји, а ќе важи во следните две седмици.

НИШТО ОД ПАТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА: Границите затворени до 15 август

Одлуката на Грција за привремено ограничување на сите авионски, железнички и копнени...

Лекарот и професор за инфективни болести Бјорн Олсен рече дека Шведска би можела да избегне многу негативни последици доколку беа превземени посилни рестрикции многу порано, вклучително и карантин за патниците кои се враќаат во земјата, претходна блокада и препорака да се носат маски.

КАКОВ ШВЕДСКИ МОДЕЛ, СЕТО ТОА Е ИЗМИСЛЕНО ОД СЕКТА: Познат доктор открива зошто во оваа земја има најголем број на смртни случаи од Ковид-19 !

Еден од најгласните критичари на Шведска за националната стратегија за борба против...