Хондрачин привлече внимание на опасноста од бактерии како што се Pseudomonas eruginosa (Pseudomonas aeruginosa) и Staphylococcus aureus. „Ако има масовна отпорност на антибиотици, тоа може многу да го разниша човештвото“, заклучи тој!

Објавил: admin@magazin | 30 ноември, 2020 13:25

РУСКИ ДОКТОР ПОРАЧА: Главната закана не се вирусите, туку зависноста на луѓето од антибиотици

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Во интервју за „Вечерња Москва“, терапевтот и кандидат за медицински науки Андреј Кондрахин ја процени можноста за нова пандемија предвидена од основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс.

„Еден вид на корона вирус може да се замени со друг вид на корона вирус. Можна варијанта е инкубирање на болеста во една земја.

„Населението во таа земја ќе може да се лекува, но ако еден таков пациент дојде во друга земја и го зарази населението, тогаш тоа ќе се претвори во сериозна пандемија“, рече Кондрахин.

Според лекарите, главната грешка е да се игнорира голем број на инфекции, како што се аденовирус и грип.

„Сега ќе ја преземеме контролата врз ковид 19, ќе му помогнеме на имунитетниот систем при вакцинација, и тоа е одлично. Од друга страна, ние престануваме да обрнуваме внимание на други болести “, нагласи терапевтот.

Современата медицина во голема мерка се потпира на употребата на овие хемиски супстанци во борбата против големиот број на заразни болести.

Сепак, лекарот верува дека главната закана не се вирусите, туку зависноста на луѓето од антибиотици.


Тој забележа дека поради честата употреба на овие лекови може да се појават отпорни бактерии против кои постојните лекови нема да работат. Според него, тие веќе постојат во пневмонија и туберкулоза.

 Претходно, милијардерот Бил Гејтс предвиде нова пандемија во својот подкаст.

Според неговите предвидувања, тоа ќе се случи во најдобар случај за 20 години, но постои и закана дека човештвото ќе се соочи со нови вируси порано -односно за три години.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Според Европската кардиолошка асоцијација нормален притисок е оној до 140 за горниот број во мерењето на крвен притисок и 90 за долниот број.

Еве кои се нормални вредности на крвен притисок според возраста

Еден од најраспространетите здравствени проблеми е зголемениот крвен притисок, кај...

Професорот препорачува да се земе сода наутро и навечер на празен стомак 20-30 минути пред јадење.

Еве зошто СОДА БИКАРБОНА е БОМБА лек на 21 век: Професор Др. Иван Павловиќ ја открива моќта на овој бел прав!

Професорот Иван Павлович Неумивакин во својата книга Сода, Митови и реалност, како...

Освен што е добар лек за намалување на крвниот притисок какаото претставува и одличен извор на железо, манган, цинк и хром, а содржи и витамин Ц.

Какаото најдобар лек за намалување на крвниот притисок

Се поголем е бројот на лица кои патат од покачен крвен притисок. Според последните...