Шеќер, млеко и маст (свинска)

Објавил: Сара Фемина | 31 март, 2020 13:41

РУСКИ ДОКТОР ПРЕДЛАГА СТАР СРПСКИ РЕЦЕПТ: Ако имате проблем со белите дробови ова ќе го смири кашлањето!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Карамелизиран шеќер, млеко и сало – ова е пијалак од нашето детство што сите го паметиме затоа што нашите загрижени мајки го готвеа за нас секој пат кога ќе почневме да кашламе и да ги чувствуваме првите симптоми на грип.

Постојат 3 начини да се направи оваа напивка.

Одличен рецепт за време кога владее грипот.

1. Шеќер, млеко и маст (свинска)

Во тавче карамелизирајте 2 лажички шеќер и потоа, додека сè уште врие, додадете го млекото и промешајте додека не се стопи шеќерот. Кога се истура во чаша, додадете лажичка маст и пијте полека. Вкусот не е лош ако се додаде сало.

2. Млеко, сало и мед

Млекото се загрева до вриење, потоа се додава маснотијата. Кога пијалокот ќе се олади, се додава лажица мед и се пие пред спиење. Ако чувствувате треска, најдобро е да се завиткате во ќебе и да заспиете веднаш по овој пијалок.

3. Шеќер, млеко и жалфија.

Шеќерот се карамелизира и потоа се додава млекото. Додека се уште врие, во него се става гранче жалфија, а по неколку минути течноста се отстранува. Пијалокот се пие додека е сè уште топол.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, е човек кој посветува многу внимание на неговата диета и на сопственото здравје.

БИДЕТЕ ЗДРАВИ КАКО ДРЕН: Откриено што појадува Новак Ѓоковиќ- сите можеме да го купиме!

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, секој ден јаде суров целер. Најдобриот...

Пациентите се во добра и стабилна здравствена состојба. Органодарителството е највисокиот чин на човекољубие и хуманост. Горд сум на ова семејство, вели Филипче!

(ФОТО)Ова е прекрасното семејство на Емилија Динева кои дадоа живот на три семејства во Македонија!

Министерот за Здравство, Венко Филипче утрово се сретна со семејството на починатата...

Бескрајно сум благодарен и горд на моите колеги за нивниот успех, на семејството на Емилија за нивната големина, човечност и хуманост и на семејството Огненовски на довербата кон нашите лекари, се заблагодари Филипче!

ФИЛИПЧЕ: Срцето на Емилија Динева чука во градите на Иван Огненовски!

Ден полн со емоции за сите. За семејството Диневи кое пред неколку дена ја загуби својата...