Русковска приговараше: „Милион и пол евра добил поклон, зарем треба уште?“

Објавил: Катерина Крстиќ | 10 декември, 2019 16:40

Русковска до Боки 13: Си добил поклон 1,5 милиони евра, зарем требаше уште

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Првообвинетиот Бојан Јовановски денеска во судницата и поставуваше дирекни прашања на сопругата на бизнисменот Орце Камчев, која беше во својство на сведок за случајот Рекет.

„Дали се сеќавате што ми зборувавте при нашите средби за сопругот Орце Камчев, за неговата мајка и сестрата?“, праша Боки 13, но судијката Васка Николовска-Масевска кажа дека прашањето е ирелевантно, бидејќи други лица се обвинети.

„Ако се обвинети други, зошто тогаш се спомнува Васил Димишков, ни тој не е обвинет?“, потпраша Боки 13, но ниту тоа прашање не беше дозволено. „Колку средби сте имале со мене во 1ТВ?“, ја праша Боки 13 Ана Камчева.

„Многу“, одговори таа.

Првообвинетиот Бојан Јовановски денеска во судницата поставуваше дирекни прашања до Ана Камчева.

„Па нели рековте две или три?“, праша Боки 13.

„Реков две или три на кои ги договаравме условите за парите“, кажа Камчева.

Потоа Боки 13 побара од неа да ги опише нивните средби.

„Не се сеќавам за други разговори. Се сеќавам на канцеларијата како изгледаше и на разговорите за кривично-правниот настан“, одговори сведокот.

„Дали сметате дека сите чекори ги правевте по наредба на лицето Зоран Милески?“, продолжи да ја прашува Боки 13 сведокот Камчева во директно испрашување. „Дали госпоѓо Камчева ги следевте сите напатствија од Милески?“

„Да“, одговори Камчева.

„Дали сум добил подароци од вас и какви?“, праша Боки 13.

Русковска приговараше: „Милион и пол евра добил поклон, зарем треба уште?“

Целиот текст може да го прочитате на сдк.мк

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Овие мерки се преземаат по добиеното известување од Министерството за животна средина дека квалитетот на воздухот последователно два дена е надминат над законски пропишаниот минимум, односно над 175 μg/m3 на мерните станици во Карпош и во Лисиче.

Од денеска од 18 часот: Двојно поскапува паркингот во Скопје, јавниот превоз бесплатен

Согласно со Законот за квалитет на амбиентниот воздух, на барање на Владата и Министерството...

Ако со сигурност не се знае, постои можност причина за трагедијата да била густата магла.

МАЈА ЖИВЕЕ 20 КМ ОД МЕСТОТОТ НА КОЕ ЗАГИНА КОБИ: Маглата може да се „сече“ со нож – не можам да верувам дека ПОЛЕТАЛ на вакво време!

Маја Виличиќ од Сплит со децении работи и живее во Америка, токму на 20 километри од...

Боки 13 се пожали во судот дека неговите родители повеќе не се во можност да му доставуваат храна во притворот додавајќи дека тој не планира да ја конзумира затворската храна и најави дека ќе бара и меѓународна докторска потврда за неговата лоша здравствена состојба.

БОКИ 13: Против мене се води тивка и стихијна ликвидација

Денеска обвинителката Лиле Стефанова, сведочеше за случајот Рекет. Веднаш по завршувањето...

Таа е скандализирана од содржината на пораките во „Јавна Соба“ бидејќи како што вели за „Слободен печат“, не само што ѝ е нарушен угледот, туку и добива еден куп вознемирувачки пораки во приватни пораки.

Жртва на Јавна соба: Јас сум мажена, фотографиите ми ги злоупотребиле – сопругот ме виде на вести!

Дваесет и едногодишната Јелена Мартиновска од Скопје, е една од жртвите во вознемирувачката...