понеделник, 8 август 2022

MK/ EN/ DEРусковска посочи дека поради пандемијата некои од истрагите се забавени.

Објавил: Катерина Крстиќ | 8 мај, 2020 16:55

Русковска: Нема сомнение дека Катица Јанева примила пари!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

По завршување на денешното рочиште за случајот Рекет, обвинителката Вилма Рускоска рече дека сигурно е дека Јанева примала пари, и оти не е вистина дека обвинението се темели на исказ на еден сведок туку на докази, и материјални и од сведочење на  поранешни колеги на Катица Јанева.

Јавната обвинителка Вилма Рускоска која го води случајот рече дека не постои сомнение дека Јанева не земала пари додека била на функција…

– Предметите физички воопшто не се донесени во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција. Сите тие предмети се уште се наоѓаат во просториите на поранешното СЈО и по истите постапуваат колегите кои и претходно постапувале по истите. Од време на време доаѓаат да ми реферираат за постапките и во која фаза се, но сакам јавноста да знае дека истите обвинители постапуваат по тие предмети, изјави Русковска.

Русковска посочи дека поради пандемијата некои од истрагите се забавени.

– Нас судот, ако предметите и да се готови на пример, што не се, но да се готови било кој предмет кој не е притворски во судот не ни го примаат обвинението дури не заврши пандемијата, изјави Русковска.

Русковска пред судот рече дека факт е оти поранешната специјална обвинителка Јанева примила пари.

– Факт е дека поранешната колешка примила 50 илјади евра од Бојан Јовановски, што апсолутно не е дозволиво за ниту еден обвинител. Воопшто не битно дали тие потекнуваат од брачната двојка Камчеви или од некое други лице. Главно, примила пари што не е дозволиво по закон, изјави Русковска.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести


Ние користиме колачиња за да ја подобриме практичноста на веб-страницата. Со вашата посета се согласувате со ова.