На Јанева во петок и истекува 30-дневниот притвор кој и беше доделен откако беше прогласена за третоосомничена во случајот „Рекет“.

Објавил: Сара Фемина | 18 септември, 2019 9:56

РУСКОВСКА НЕМИЛОСРДНА: Бара нови 30 дена притвор за Катица Јанева!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Денеска до Судот е испратен предлог за продолжување на притворот на екс специјалната обвинителка Катица Јанева за уште 30 дена, потврдија за ТВ21 од Обвинителството.

Обвинителството за организиран криминал и корупција бара Јанева и понатаму да остане во притвор. На Катица Јанева во петок и истекува 30-дневниот притвор кој и беше доделен откако беше прогласена за трето осомничена во случајот „Рекет“. 

Катица Јанева ги отфрли шпекулациите дека е вмешана во случајот „Рекет“ и пред на биде спроведена во истражниот затвор Шутка, на прес конференција изјави дека ниту свесно ниту несвесно не ја злоупотребила својата функција и положба.

Таа изјави дека очекува транспарента судска постапка во која ќе се докаже дека е невина.

“Најодговорно тврдам дека ниту свесно ниту несвесно, ниту со сторување или несторување, не сум ја злоупотребила должноста која во моментов ја извршувам. Јавно ги охрабрувам правосудните органи до крај да ги расчистат сите околности за конкретниот случај. Затоа очекувам низ една транспарента правосудна постапка да се стави крај на сите неофицијални информации со кои некој се обидува да им наштети на мојата чест и углед“, рече Јанева.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Јас не се плашам од Корона, како рекол Господ така ќе биде, мене повеќе ме плашат лошите луѓе која додава  дека овој период додека сите се плашат од Корона таа повеќе е во Бекирлија, си диши чист воздух, сади лук, кромид и компир, се дружи и со кучето и со пчелите. Е токму пчелите овој период најмногу ја натажуваат, оти не и се сите на број. Разочарана е што има луѓе што сакаат само да му наштетат на другиот.

„Не ме плаши корона, туку лоши луѓе“: Атиџе разочарана, и биле скршени 20 нови, а две стари трмки со пчели украдени!

Во интервју за mms.mk Атиџе Муратова, хероината на Медена Земја, која успеа да стигне и...

Мерките се добри и навремени, но тие функционираат само ако се почитуваат, во спротивно немаат ефект.

ФИЛИПЧЕ: Фотографиите од вчерашната прослава се загрижувачки- не се почитуваа апелите!

Министерот за здравство Венко Филипче, рече дека се загрижувачки фотографиите кои...

КУРИР од свои извори дознава дека Бојко Борисов веќе тргнал во дипломатска офанзива за Заев кој му ветил дека ќе ги оствари бугарските барања. Лидерот на социјалистите и поранешен премиер Станишев веќе соопшти дека за Бугарија најдобро е СДСМ и Заев да се на власт. Од СДСМ е неразбирлив молкот на темата Бугарија.

ЗАЕВ ПОБАРАЛ ОД БОРИСОВ ПОДДРШКА ЗА ИЗБОРИТЕ- ЕВЕ ШТО МУ ВЕТИЛ ЗА ВОЗВРАТ!

Темата со блокадата на Европските интеграции на земјава се чини и дека не е толку наивна...

Денеска муслиманите го слават Фитер Бајрам, а по тој повод и претседателот на СДСМ, Зоран Заев упати честитка до сите муслимани во земјава. Кон честитката за Барјам се придружи и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

РЕИСОТ РЕЏЕПИ: Прогласувам победа над коронавирусот!

По денешната молитва во Мустафа – пашината џамија во Скопје, Реисот Сулејман Реџепи...