Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција рече дека верува во безбедноста на модуларните ковид-центри низ државата, бидејќи тие се клучен фактор во спасувањето на животи.

Објавил: Перо Милчин | 10 септември, 2021 7:09

Русковска ја побарала целокупната документација за јавните набавки на модуларните болници

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Ова е одделна истрага од онаа што ја вршат петтемина основни јавни обвинители по синоќешната катастрофа во Тетово, објави СДК.мк

Обвинителката за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, дала наредба до Бирото за јавни набавки утре да ѝ ја достави целокупната документација за јавните набавки за сите 19 изградени модуларни болници во Македонија, објави СДК.мк!

Според нивните информрации, ова е одделна истрага од онаа што ја вршат петтемина основни јавни обвинители по синоќешната катастрофа во Тетово.

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција рече дека верува во безбедноста на модуларните ковид-центри низ државата, бидејќи тие се клучен фактор во спасувањето на животи.

„Што се однесува до модуларните болници, нашиот интерен увид покажа дека сите вградени материјали имаат сертификати, А-тест за електрична, водоводна и канализациона инсталација. тоа значи дека се што е вградено од материјалите е со сертификат од производителот, а процесот на инсталација е со А-тестирање. Сето тоа е под надзор на акредитирана компанија што контролира дали се обезбедени сите сертификати за буквално секој материјал што се вградува во модуларната болница. По завршување на сите постапки, надзори и техничкиот прием, објектот се предава на болницата во градот за понатамошно управување и одржување“, рече Филипче и додаде дека поставувањето на овие објекти е со претходна согласност на Светска банка, која ја финансираше изградбата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Сега течат роковите за приговори, а конечните резултати за 80 општини и Град Скопје ќе бидат објавени по завршување на постапката за приговори.

Заев не може да прифати дека изгуби, па сега Мицкоски му е крив

„Граѓаните пратија порака и ние таа порака мораме да ја слушаме, да ја разбереме и...

Во првиот изборен круг победник е ВМРО-ДПМНЕ која доби 21 градоначалник. СДСМ во првиот круг освои 9 градоначалнички места, ДУИ слави во 3 општини, а Демократската партија на Турците во една општина.

Две општини ќе гласаат од почеток, информира ДИК

На денешната пресконференција во 20:00 часот, претседателот на ДИК, Александар Даштевски...

Таа се заблагодари на сите за поддршката од граѓаните но и на и ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса на Албанците, Алтернатива и на сите останати партии, движења, невладини организации, и напомена дека очекува уште поголема поддршка и во вториот круг.

Арсовска соопшти дека е во предност со околу 5334 гласа пред Шилегов

Резултатот од првиот круг од изборите покажува дека е време за модерно Скопје и дека...