Кога се работи за програмата на производство на авиони пета генерација, можеме да изјавиме дека првиот сериски авион Su-57 спремен е за испорака на трупите.

Објавил: Перо Милчин | 9 ноември, 2019 19:19

РУСКО ЧУДО ОД АВИОН СПРЕМЕН ЗА АКЦИЈА: Воената авијација го добива првиот авион пета генерација MADE IN RUSIA!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Првиот сериски произведен борбен авион пета генерација Su-57, спремен е за испорака на руските воздухопловни снаги, изјави вчера заменик министерот за одбрана на Русија, Алексеј Криворушко.

Кога се работи за програмата на производство на авиони пета генерација, можеме да изјавиме дека првиот сериски авион Su-57, спремен е за испорака на трупите, рече Криворушко и додаде дека авионот ќе биде испорачан на воздухопловните снаги пред крајот на оваа година.

Наредната година очекуваме да добиеме уште еден таков авион, а покасно нивното производство ќе порасне, рече министерот. Спрема моменталниот договор, руските воздухопловни снаги ќе добијат 76 борбени авиони Su-57 пета генерација до 2018 година. 

Руските авиони се познати во светот по својата маневарска способност, вооружувањето кое можат да го понесат, а последните резултати од Сирија покажуваат дека се и многу ефикасни во извршување на голем број на борбени задачи.

Истовремено руската воена индустрија не мирува.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Одлуката зборува за „примени пораки кои содржат документирани обвиненија против споменатите архиепископи за црковни злосторства“.

ГОЛЕМ СКАНДАЛ ВО РУСКАТА ЦРКВА: Испливаа експлицитни фотографии, двајца епископи во геј афера!

Според одлуката на патријархот на Москва и на цела Русија, епископите на Армавир-Лабин,...

Ја победивме битката со злобниот вирус во Црна Гора, рече премиерот Душко Марковиќ на прес-конференција.

СТОП ЗА СРБИЈА ВО ЦРНА ГОРА: Од 1 јуни се отвораат границите, но не и за СРБИЈА!

„Ја победивме битката со злобниот вирус во Црна Гора, рече премиерот Душко Марковиќ. Премиерот...

Патем, треба да се потсети на неодамнешната анализа на Си-Ен-Ен, во која се вели дека пандемијата на вирусот корона ги забрза промените во рамнотежата на глобалната моќ, што се случуваат на штета на Соединетите држави.

ТРАМП ОТКРИ БОЛНА ВИСТИНА ЗА СЕБЕ, ПУТИН И КИНА: Американскиот претседател повеќе не можеше да молчи!

Американскиот претседател Доналд Трамп смета дека рускиот претседател Владимир Путин...