Како што најави заменик-командантот на единицата за противвоздушна одбрана Владимир Сергињко, ракетата ја погоди целта. Иако името на ракетата не е специфицирано, експертите веруваат дека тоа е ракета PRS-1M, која претходно била тестирана на полигонот.

Објавил: Валерија Петрова | 11 јуни, 2019 23:17

Русија лансираше ракета за судниот ден: Нејзното име е тајна, а главната цел е одбрана на Москва од американските ракети

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Руската телевизија го прикажа лансирањето на “новата руска ракета за пресретнувачи” на теренот на Саришаган во Казахстан.

Како што најави заменик-командантот на единицата за противвоздушна одбрана Владимир Сергињко, ракетата ја погоди целта. Иако името на ракетата не е специфицирано, експертите веруваат дека тоа е ракета PRS-1M, која претходно била тестирана на полигонот.

Овие проектили се дел од анти-авионскиот систем на А-135, кој има неколку ракетни типови, и може да биде лансиран или од ракетни силоси, или од транспортер.

PRS-1M е ракетен ракета, која не служи за одбрана од авиони и крстосувачки ракети. Покрај тоа, не постои толку широк спектар на употреба како руските системи S-400 и S-500. Неговата единствена цел е да ги пресретне американските нуклеарни проектили во случај на нуклеарна војна и со тоа да ја заштити Москва но и другите стратешки локации.

PRS-1M е значително побрз и посуровен од неговиот претходник тип 54T6. PRS-1M е најбрзата ракета во светот и достигнува брзина од четири километри во секунда, односно 14.500 километри на час, во фазата на искачување.

Растојанието на ракетата е 350 километри, а ракетите на непријателот се пресретнати на висина од 50 километри. За да се постигнат такви огромни брзини, е развиена посебна заштита од топлина, и, како што се вели, дизајнирана е сосема нова електроника која може да го издржи забрзувањето кое е 300 пати поголемо од гравитацијата на Земјата.

Ракетата PRS-1M е буквално оружје кое може да доведе до колапс во светот. Наместо конвенционалната касета боева глава, таа има посебна битка главата на моќ на неколку килотони, кој се активира на голема надморска височина. Дождот на таквите проектили ќе предизвика последици што ќе бидат штетни за атмосферата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Пејчиновиќ-Буриќ е втора жена што ќе ја извршува оваа највисока функција на Советот на Европа.

Шефицата на хрватската дипломатија Марија Пејчиновиќ-Буриќ, избрана на чело на Советот на Европа!

Како што јави дописникот на МИА од Стразбург, Хрватската министерка за надворешни...

Луѓето со албанско или турско име имаат многу мали шанси да бидат поканети на терминот што се одредува како процедура за да може заинтересираните да го видат станот кој е за изнајмување

Косоварите најнепожелни за станари во швајцарските станови?

Истражувањето кое беше нарачано од Швајцарската канцеларија за вдомување (BWO) дојде...

Најголеми шанси за претседател на Европската комисија има Маргета Фестагер, член на Либералите од Данска

Избори за ЕУ Парламент: Макрон ќе одлучи кој ќе биде претседател на Европската Комисија

Изборите за Европскиот парламент завршија со значителен пад на бројката на парламентарци...

Со тоа Орбан стана првиот премиер на модерна Европа кој се осуди јавно да ја покаже светската елита која управува со нашата реалност. Орбан кажа едно интересно предупредување:ја повика јавноста на будење, за да не се случи некои избрани поединци да владеат со светот. Со тоа недвосмислено признал дека постојат врвни поединци кои не би го бирал човештвото, а имаат тенденција да владеат со планетата.

Пеколниот план на Сорос: Европа ќе ја покори со мигрантите – овој план е подготвен уште во време на Втората Светска војна

Пред неколку дена унгарскиот премиер Виктор Орбан го шокираше светот изјави како мултиглобалистот,...