Тајната служба исто така соопшти дека не зборува за методите на нејзините безбедносни операции.

Објавил: Катерина Крстиќ | 1 јуни, 2020 9:53

САД ГОРИ СО ДЕНОВИ: Трамп во бункер поради немирите- демонстрантите ја обиколиле Белата Куќа!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Tanjug

Агентите на тајната служба го придружувале американскиот претседател Доналд Трамп во бункер во петокот вечерта, во време кога Белата куќа била опкружена со демонстранти кои фрлале камења и движеле барикади.

Инаку немирите во Америка, поточно во Минеаполис не се смируваат со денови а целиот хаос настана поради убиството на Џорџ Флојд во тој град. Претходно беше објавено шокантно видео на кое се гледа како бел полицаец го притиска со коленото на вратот повеќе од осум минути, додека Флојд велеше „Не можам да дишам“.

АП наведува дека, според еден републиканец, членовите на тајната служба го однеле Трамп во подземен бункер во петокот. Според медиумите, Трамп поминал скоро еден час во бункерот.
Беше изграден специјален бункер под Белата куќа за засолниште на претседателот и високите функционери во случај на терористички напад или слична вонредна состојба.

 

Белата куќа не сакаше да ги коментира овие наводи.

„Белата куќа не ги коментира протоколите и одлуките“, рече портпаролот на Белата куќа.

Тајната служба исто така соопшти дека не зборува за методите на нејзините безбедносни операции.

Не е јасно дали сопругата на Трамп Меланија и нивниот четиринаесетгодишен син Барон исто така биле засолнети во бункерот, наведува АП и додава дека, според протоколот, сите што се под заштита на тајната служба треба да бидат во бункерот.

Инаку немирите во Америка, поточно во Минеаполис не се смируваат со денови а целиот хаос настана поради убиството на Џорџ Флојд во тој град. Претходно беше објавено шокантно видео на кое се гледа како бел полицаец го притиска со коленото на вратот повеќе од осум минути, додека Флојд велеше „Не можам да дишам“.

Поради случајот, еден полицаец е уапсен под обвинение за убиство и се соочува со казна затвор до 35 години. Уште тројца негови колеги кои беа со него беа отпуштени од работа.

Според одредени американски медиуми, Трамп додава масло во оганот. Имено како што се наведува во одредени медиуми овој заслепувачки пламен му помага на Трамп во време кога земјата има над 100.000 мртви во епидемијата и повеќе од 30 милиони невработени – и двете со натпросечен број црнци, жртви“.

Генералот Ројтлингер заклучува: „Да се ​​биде црн или обоен е сè уште тежок хендикеп во Соединетите држави. Повеќе или помалку отворен расизам е сè уште распространет. Бруталните напади врз црнците се вообичаени, а Трамп покажува дека, како бел претседател, тој недвосмислено ја претпочита својата боја на кожа “.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Вработениот во службата за медиуми и информации на германската влада е осомничен дека неколку години работел во египетската разузнавачка служба.

БЕРЛИН НА НОЗЕ: Во кабинетот на Меркел откриен шпион! Агентот неколку години работел за оваа странска земја!

Во кабинетот на германската канцеларка Ангела Меркел, откриено е лице кое со години...

Претходно, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека чека судска одлука за прашањето за евентуална промена на статусот на Аја Софија и дека ќе постапи согласно него.

АЈА СОФИЈА И ОФИЦИЈАЛНО СТАНУВА ЏАМИЈА: Ердоган ја оствари својата замисла!

Државниот совет на Турција (повисок управен суд) и официјално го поништи решението...

Истражувачите од Универзитетот во Оксфорд ги разгледале евиденциите на пациентите на британската национална здравствена служба со цел да ги идентификуваат најголемите фактори на ризик. Според пишувњата на „Дејли Меј“, оваа студија  ги проучувала медицинските записи на 17,2 милиони луѓе и скоро 11.000 смртни случаи на коронавирус во Англија.

НАУКАТА ГО ДАДЕ ОДГОВОРОТ: ЕВЕ КОЈ ТИП НА ЛУЃЕ НАЈЧЕСТО УМИРААТ ОД КОРОНАВИРУС!

Афроамериканците над 65-годишна возраст и дијабетичарите имаат најголем ризик од смрт...

Пријавени се 32.000 случаи со „чудна пневмонија“, а 451 лица починале од оваа непозната болест во истиот период. Ниту еден од нив не е позитивен на Ковид-19, целиот свет се плаши од ширење на болеста.

СИТЕ СЕ НЕГАТИВНИ НА КОВИД-19: Чудно воспалениние на белите дробови- за 6 дена починаа 450 пациенти, 32.000 заразени!

Опасна, смртоносна болест, која се третира како „чудна и непозната пневмонија“, која...