Соединетите Американски Држави наредија ударна група да плови кон источниот Медитеран во обид да биде поблиску до Израел по нападот на Хамас.

Објавил: Македонка Димкин | 9 октомври, 2023 10:40

САД испраќаат помош за Израел: пристигнуваат 5.000 војници и носач на авиони

Фото/Текст извор: ©Times

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин додаде дека САД ќе му обезбедат муниција на Израел, како и распоредување дополнителни борбени авиони во регионот, пренесува Ројтерс.

Претходно денеска, британската новинска агенција објави дека повеќе американски воени бродови и авиони ќе бидат поблиску до Израел како одвраќање и како знак на поддршка, повикувајќи се на двајца неименувани високи американски претставници.

Покрај тоа, агенцијата објави дека Вашингтон верува дека овој напад на Хамас имал за цел „да ја наруши нормализацијата на односите меѓу Израел и Саудиска Арабија“.

Соединетите Американски Држави наредија ударна група да плови кон источниот Медитеран во обид да биде поблиску до Израел по нападот на Хамас.

„УСС Џералд Р. Форд и неговите околу 5.000 морнари и палуба од воени авиони ќе бидат придружувани од крстосувачи и разурнувачи во демонстрација на сила дизајнирана да биде подготвена да одговори на се. Од евентуално спречување дополнително оружје да стигне до Хамас до спроведување на надзор, “, рече тој

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.