„Светот се освестува на опасностите од доверувањето на клучните комуникациски мрежи на непроверени и ризични производители.

Објавил: Македонка Димкин | 23 октомври, 2020 21:53

САД и Македонија го потпишаа меморандумот за разбирање за безбедност на 5Г технологии

Фото/Текст извор: ©ТВ24

Најпогодени со потпишувањето на овие меморандуми се кинеските телекомуникацикси корпорации како „Хуавеј“ и „ЗТЕ“.

Со потпишувањето на овој документ земјата се приклучи на низата европски држави кои имаат склучено вакви спогодби со Вашингтон со кои им се оневозожува на непроверени и небезбедни произведувачи да продаваат и инсталираат чувствителна комуникациска опрема која може да биде искористена за неовластено собирање податоци за граѓаните.

Има5гме обврска да ги усогласиме домашнитеполитики за развој на телекомуниакциите со политките на ЕУ како и за усогласување на безбедносите аспекти на имплементацијата на 5Г мрежата со нашиот стратешки сојузник – САД. Овој меморандум е од витално значење за економски раст и за безбедноста. С. Македонија и САД ја нагласуваат важноста за поттикнување учество на релевантни и доверливи мрежни добавувачи на хардвер и софтвер на 5Г пазарите.“, оцени македонскиот премиер Зоран Заев.

Најпогодени со потпишувањето на овие меморандуми се кинеските телекомуникацикси корпорации како „Хуавеј“ и „ЗТЕ“.

„Светот се освестува на опасностите од доверувањето на клучните комуникациски мрежи на непроверени и ризични производители. Оваа 5Г декларација се однесува на тие ризици земајќи во предвид дека безбедни, „чисти“ мрежи ќе бидат клучни за националната безбедност, економскиот просперитет и стабилноста на регионот. „Чистата мрежа“ е сложен пристап за справување со долгорочните закани за приватност на податоците, безбедност, соработка и човековите права наспроти намерите на кинеската комунистичка партија.“, изјави Кит Крач, државен потсекретар на САД за економски раст, енергија и животна средина.

Кинески „Хуавеј“ досега беше силно застапен во телекомуникацискиот бизнис во земјава и најсилен играч за инсталирање на идната 5Г мрежа. Од пред неколку години оваа компанија е цел на американските институции поради сериозни сомневања дека нејзината технологија им овозможува непречен и неовластен пристап на властите во Пекинг до податоците на граѓаните во која било земја каде „Хуавеј“ е присутен.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека информацијата дека Данска и Холандија се приклучуваат на бугарското вето е неточна.

НЕВИДЕН СКАНДАЛ: БУГАРСКИ МЕДИУМИ НАЈАВИЈА ВЕТО И ОД ДРУГИ ЗЕМЈИ, ДОЈДОА ДЕМАНТИ

Лажни вести се информациите дека  Холандија ја поддржала Бугарија во блокирањето...

Можеме да разговараме за сите други прашања што претставуваат некаков интерес, меѓутоа не и за прашањата кои се наш идентитет и наш јазик, порача денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, по посетата на Жеровјане, каде што изврши увид на новата реконструирана зграда за полициското одделение.

Спасовски: Македонскиот идентитет и јазик се прашања за кои никој нема право да разговара

Владата прави напори за на принципиелна основа да се постигне компромис во однос на...

Очекувам следниот месец да го именуваат Груевски за почесен министер за финансии.
Зошто да не?

Најчевска: Како може Бучковски како осуден криминалец кој се извлече од затворската казна да биде претставник со Бугарија?

Поранешниот премиер и министер, Владо Бучковски, ќе биде специјален претставник на...