„Светот се освестува на опасностите од доверувањето на клучните комуникациски мрежи на непроверени и ризични производители.

Објавил: Македонка Димкин | 23 октомври, 2020 21:53

САД и Македонија го потпишаа меморандумот за разбирање за безбедност на 5Г технологии

Фото/Текст извор: ©ТВ24

Најпогодени со потпишувањето на овие меморандуми се кинеските телекомуникацикси корпорации како „Хуавеј“ и „ЗТЕ“.

Со потпишувањето на овој документ земјата се приклучи на низата европски држави кои имаат склучено вакви спогодби со Вашингтон со кои им се оневозожува на непроверени и небезбедни произведувачи да продаваат и инсталираат чувствителна комуникациска опрема која може да биде искористена за неовластено собирање податоци за граѓаните.

Има5гме обврска да ги усогласиме домашнитеполитики за развој на телекомуниакциите со политките на ЕУ како и за усогласување на безбедносите аспекти на имплементацијата на 5Г мрежата со нашиот стратешки сојузник – САД. Овој меморандум е од витално значење за економски раст и за безбедноста. С. Македонија и САД ја нагласуваат важноста за поттикнување учество на релевантни и доверливи мрежни добавувачи на хардвер и софтвер на 5Г пазарите.“, оцени македонскиот премиер Зоран Заев.

Најпогодени со потпишувањето на овие меморандуми се кинеските телекомуникацикси корпорации како „Хуавеј“ и „ЗТЕ“.

„Светот се освестува на опасностите од доверувањето на клучните комуникациски мрежи на непроверени и ризични производители. Оваа 5Г декларација се однесува на тие ризици земајќи во предвид дека безбедни, „чисти“ мрежи ќе бидат клучни за националната безбедност, економскиот просперитет и стабилноста на регионот. „Чистата мрежа“ е сложен пристап за справување со долгорочните закани за приватност на податоците, безбедност, соработка и човековите права наспроти намерите на кинеската комунистичка партија.“, изјави Кит Крач, државен потсекретар на САД за економски раст, енергија и животна средина.

Кинески „Хуавеј“ досега беше силно застапен во телекомуникацискиот бизнис во земјава и најсилен играч за инсталирање на идната 5Г мрежа. Од пред неколку години оваа компанија е цел на американските институции поради сериозни сомневања дека нејзината технологија им овозможува непречен и неовластен пристап на властите во Пекинг до податоците на граѓаните во која било земја каде „Хуавеј“ е присутен.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Советничката од ВМРО ДПМНЕ, Анета Шандева Доневска рече дека предлогот потекува од советничката група на ВМРО ДПМНЕ.

Куманово ќе донира 100.000 денари за семејствата на жртвите од тетовската модуларна болница

Советот на Општина Куманово на вчерашната седница едногласно донесе одлука за давање...

Распоредот на кандидатите на гласачкото ливче со жрепка беше утврден вчера на седница на ДИК, а поради актуелната ситуација со ковид-19, не беа присутни претставниците од политичките партии, коалициите и групите избирачи.

Во тек подготовките за изборите, од понеделник почнува изборната кампања

Откако Државната изборна комисија (ДИК) го утврди редоследот на учесниците на локалните...

Под градежно вештачење се подразбира вештачење на материјалите од кои е изградена болницата според проектот, нивните хемиски својства и дали истите се според пропишаните стандарди, вели професорот и архитект Мишко Ралев.

ОЈО: НАЛОГ ЗА ГАРДЕЖНО ВЕШТАЧЕЊЕ НА МОДУЛАРНАТА БОЛНИЦА ВО ТЕТОВО

Технолошкиот факултет се вклучува во истрагата за опожарената модуларна болница во...