САД бараат Русија да го запре тајниот развој на забранетиот систем на крстосувачки ракети, или ќе се обидат да ги уништат пред тие да станат оперативни

Објавил: Мартин Попоски | 3 октомври, 2018 9:41

САД и се закани на Русија со воен напад

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Русија мора да го запре тајниот развој на забранетиот систем на крстосувачки ракети , изјави амбасадорката на САД во НАТО, Кеј Бејли Хачисон.

САД верува дека Русија го развива тој систем, кршејчи го договорот постигната на крајот на Студената војна, со што и се овозможува на Москва да изведат нуклеарен напад над Европа.

Русија упорно негира какво било кршење на договорот.

Хачисон изјави дека Вашингтон останува посветен на дипломатско решение, но е подготвен и за воен напад, доколку Русија продолжи да развива ракетен систем од среден дострел.

Во тој случај ќе разгледаме можност за уништување на руска ракета , која би можела да погоди некоја од нашите земји. – рече амбасадорката на прес конференција.

Воедно сериозноста да биде поголема, амбасадорката истакна дека контра мерките во полна подготовка.

Контра мерки на САД би биле уништување на ракетите со кои се крши договорот. Тие се предупредени. – изјави Хачисон.

Руското Министерство за надворешни работи одговори дека Москва досега секогаш била подготвена за разговор со Вашингтон, со цел да се сочува договорот, така што ќе продолжи да ги почитува своите обврски, доколку тоа го сторат и САД.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Го преспа цело лето, а не направи ниту еден нов болнички капацитет, не го зголеми медицинскиот персонал, ниту пак набави вакцина против сезонски грип.

Хаосот кој го живееме е резултат на неспособноста на Филипче

ВМРО-ДПМНЕ го обвини министерот за здравство Венко Филипче дека потфрлил, откако вчерашните...

Тие велат дека со години градот не им ги дава тешко заработените пари и дека веќе немаат друг избор освен, повторно да се обидат преку суд да го добијат тоа што им следува.

Пожарникарите на протест за плата – „Не ги држиме со сила на работа“, вели Шилегов

Скопските пожарникари иако пред осумнаесет месеци добиле судска пресуда со која им...