Затоплувањето на односите меѓу Северна и Јужна Кореја ќе резултира со самит на првите луѓе на двете земји во септември во Пјонгјанг

Објавил: Мирко Бачиќ | 13 август, 2018 9:30

Самит на двете Кореи во септември во Пјонгјанг

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Според соопштението на Јужнокорејското министерство за обединување самитот е закажан за септември во Пјонгјанг Северна Кореја.

Претходно високи претставници на двете земји се состанаа во текот на месецов во пограничното место Панмунџмом за да ги прецизираат деталите.

Затоплувањето следува по самитот во Сингапур меѓу американскиот опретседател Донад Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун на кој му претходеа неколку средби меѓу делагации од Северна и Јужна Кореја.  

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

На Самитот одржан кон крајот на февруари, европските лидери се согласија да продолжат да работат на создавање пасоши за имунизација во наредните месеци.

Брисел ќе го претстави „Ковид пасошот“ на 17 март

Европската комисија ќе го претстави својот прв проект за создавање пасоши за имунизација...

Исклучоци би биле на религиозни места и од безбедносни или здравствени причини, како што се маски за лице што моментално се носат за заштита од ковид-19, како и за традиционалните карневалски прослави.

Швајцарците на референдум изгласаа забрана за носење бурки

Со тесно мнозинство, 52 проценти „за“, 48 проценти „против“, Швајцарците на референдум...

Според Гласот на Америка, усвојувањето на законот го носи американскиот претседател Џо Бајден на чекор до првиот голем законодавен успех. Мерките сега ќе бидат испратени до Претставничкиот дом за дополнително гласање.

СЕНАТОТ ГО УСВОИ ПАКЕТОТ ЗА ПОМОШ ЗА БОРБА ПРОТИВ КОРОНА: Демократите гласаа ЗА, републиканците ПРОТИВ

Американскиот Сенат усвои пакет финансиски мерки денес во рамките на борбата против...

Ова значи дека повеќе од два милиони луѓе низ Франција ќе мора да останат дома за време на викендот, освен во исклучителни случаи.

БРИТАНСКИОТ КОРОНАВИРУС ОТКРИЕН ВО СЕВЕРНА ФРАНЦИЈА: 2 милиони Французи во карантин за време на викендот

Неколку стотици илјади луѓе на северот на Франција се вратени во карантин поради зголемувањето...