Оваа вест го шокираше целиот инспекторат на РС, но и други институции кои во последно време биле под голем притисок, како резултат на пандемијата на коронавирус.

Објавил: Мате Парлоф | 13 март, 2020 20:25

САМОУБИСТВО ВО БАЊА ЛУКА: Главниот здравствен инспектор Десимир Милјиќ, пронајден обесен!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Десимир Миjиќ (64), главен здравствен инспектор на РС, се самоуби во Бања Лука во петокот наутро.

Се дознава дека неговото тело е пронајдено како виси на дрво на брегот на Врба кај мелницата Лендра во Лазарево. Истрагата утврди дека нема елементи на кривичното дело.

Мотивот и причините зошто Миjиќ крена рака кон себе не се непознати и тоа е предмет на понатамошна истрага.
Оваа вест го шокираше целиот инспекторат на РС, но и други институции кои во последно време биле под голем притисок, како резултат на пандемијата на коронавирус.

Десимир Миjиќ е роден во селото Оровац кај Бања Лука. Дипломирал на Медицинскиот факултет во Сараево во 1982 година, положувајќи специјалистички испит за епидемиологија во 1990 година. За време на неговата кариера, работел како општ лекар, санитарен инспектор во Министерството за здравство и социјална заштита, здравство и санитарен инспектор во инспекторатот на РС, а од 2007 година е главен републикански здравствен инспектор во инспекторатот на РС.

Кои се симптомите на заболувањето со КОВИД-19?

Првичните симптоми кои се јавуваат кај лицата заразени со вирусот КОВИД-19 се:
Треска и висока температура;
Тешка кашлица;
Отежнато дишење.
Болеста може да предизвика сериозни компликации кои може да ја нарушат функцијата на:
органите за дишење;
кардиоваскуларниот систем;
на бубрезите.
Болеста може да варира од лесна до тешка форма, со можни фатални последици.
Лекувањето на заболените е палијативно и симптоматско.
Во овој момент не е достапна антивирусна терапија, ниту пак вакцина за превенција од заболување со КОВИД-19.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од InMemoriam

Меморијалот „Сеќавајќи се на животот на Коби и Џиџи Брајант“, ќе се емитува на неколку телевизии и радио станици во Соединетите држави, со почеток во 18:30 часот по средноевропско време.

Коби и Џиана заминуваат во легендите: СВЕТОТ СЕ ЗБОГУВА СО ЦРНАТА МАМБА

Вечерва, познатата јавност во центарот „Стејплс“ во Лос Анџелес ќе му оддаде почит...

Денеска, тажна поворка од стотици луѓе на Гробиштата Батајница го испратија младиот возач ГПС Бојан Перац (31) кој загина минатата недела на своето работно место, зад воланот на автобусот на линија 15.

Загинатиот возач (31) од Србија погребан во бел ковчег: Бојан нека те чуваат ангелите(ФОТО)

Денеска, тажна поворка од стотици луѓе на Гробиштата Батајница го испратија младиот...

Трагедијата се случила затоа што Адам Р. на пресекот на улицата Цар Душан не застанал на црвениот семафор.

Ова е момчето кое загина во автобуската несреќа во Србија: Бојан го изгуби животот пред својата куќа

Бојан Перак (31), возач на градски автобус на линијата 15, загина утрово на почетокот на...