Олимписките игри се сметаат за најистакнат светски спортски натпревар со повеќе од 200 земји учеснички.

Објавил: Сара Фемина | 28 ноември, 2018 21:00

Само Милано и Стокхолм ги поднесоа своите апликации за Олимписките игри во 2026 година

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Шведската престолнина Стокхолм и Италијанскиот град Милано ги доставија своите апликации за организација на Олимписките игри во 2026 година.

Претендентите своите кандидатури ги официјализираа на состанокот на Интернационалниот олимписки комитет во Токио.
Домаќинот ќе биде избран во јуни следната година во Лозана.
За потсетување, првично имаше многу повеќе апликанти, но канадски Калгари, швајцарски Сион и австриски Грац не добија поддршка во нивните земји, а организацискиот комитет на јапонски Сапоро одлучи да се фокусира на кандидатурата за 2030 година.

Современите Олимписки игри (француски: Jeux Olympiques се водечки меѓународен спортски настан на летни и зимски спортски натпревари во кои илјадници спортисти од целиот свет учествуваат на различни натпревари. Олимписките игри се сметаат за најистакнат светски спортски натпревар со повеќе од 200 земји учеснички.Олимписките игри се одржуваат на секои четири години, со летни и зимски игри кои наизменично се одржуваат секои четири години, но со две години разлика помеѓу нив.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Свет

Заедно со него бил и клубскиот раководител кој пак добил четири прострелни рани од куршуми во пределот на ногата и рацете. Причините не се познати.

ВОЗНЕМИУВАЧКО ВИДЕО: Ликвидиран потпретседател на познат фудбалски клуб

Шокантна вест одекна во светот, убиен е потпретседателот на фудбалскиот клуб Блуминг....

За тимот на Англичанецот Герет Саутгеит, сонот за финалето се распадна сега 52 години по триумфот на Вембли против Германија.

На Хрватските улици се слави, Хрватите можат да бидат горди на своите момчиња (ВИДЕО)

Краток осврт на клучните точки: Благодарение на касниот погодок на Марио Манџукиќ,...

Со зголемувањето на бројот на електрични автомобили, инфраструктурата за полнење исто така се подобрува: многу бензински пумпи и супермаркети сега нудат паркинг простори каде што можете бесплатно да го наполните електричниот автомобил. Ве запознаваме со најдобрите модели и откриваме колку далеку можете да ги возите со овие електрични автомобили.

Електрични автомобили со најдолг опсег: првите три врвни модели

Опсегот  на електричните  автомобили: информации на производителот наспроти реалноста Еве...