Откажани се летовите за Берлин, Истанбул, Ријад, Белград, Загреб, Виена и Минхен.

Објавил: Рејхан Бајрами | 8 декември, 2019 21:25

САРАЕВО ЗАФАТЕНО ОД ГУСТА МАГЛА: Откажани сите летови на меѓународниот аеродром!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Сите летови до и од меѓународниот аеродром во Сараево се откажани, поради густата маглата што го зафати градот.

Авионите од Берлин и Истанбул не можеле да слетаат во Сараево, додека откажани биле и летовите од Будимпешта, Минхен, Белград, Виена, Ријад и Загреб, пишуваат тамошните медиуми.

Густата магла и смог создаваат исклучително слаба видливост, што го оневозможува слетувањето во главниот град.

Откажани се летовите за Берлин, Истанбул, Ријад, Белград, Загреб, Виена и Минхен.

Аеродромот во Сараево (IATA: SJJ, ICAO: LQSA), познат е како аеродромот Бутмир, е најголем аеродром на територијата на Босна и Херцеговина, лодиран неколку килоемтри југозападно од главниот град Сараево. После Дејтонскиот договор во 1996 година, аеродромот беше повторно отворен, и меѓу првите авиокомпании кои почнаа да сообраќаат беа B&H Airlines, Austrian Airlines, Луфтханза, Turkish Airlines и Croatia Airlines.

Во 2006 година, 466.186 патници беа превезени преку аеродромот, во споредба со само 25.000 во 1996 година. Во 2005 година, Меѓународниот совет за аеродроми ја додели наградата Најдобар аеродром во категоријата до 1 милион патници на годишно ниво.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ивермектин е антипаразитско средство кое се користи уште од 1980-тите за третман и превенција на болести поврзани со паразити кај луѓето, миленичињата и добитокот и е делотворен за парализа.

ОВОЈ ЛЕК ГО УБИВА КОРОНАВИРУСОТ ЗА 48 ЧАСА! Луѓето веќе го користат за успешно лечење на други болести

Истражувачите кои го тестираат лекот ивермектин како можен лек за Ковид-19 забележаа...

Портпаролката на шпанската влада соопшти дека Европејците би почнале да ја губат довербата во ЕУ доколку земјите-членки не дејствуваат заедно во оваа криза, што таа ја споредуваше со Втората светска војна, пренесува Ројтерс.

МИНИСТРИТЕ СЕ СКАРАА И ГО НАПУШТИЈА СОСТАНОКОТ! Сега сите се прашуваат само едно: Дали коронавирусот ќе ја распадне ЕУ?

Иднината на ЕУ е во опасност ако нема заеднички финансиски одговор во борбата против...

Претседателот на САД, Доналд Трамп, ја критикуваше Светската здравствена организација и ја обвини дека е премногу лабава кон Кина и давала лоши совет уште од самото избувнување на вирусот.

ТРАМП ГО ОТКРИ ГЛАВНИОТ ВИНОВНИК ЗА ШИРЕЊЕ НА КОРОНАВИРУСОТ- Ова не требаше да се случи, погрешивте!

Светската здравствена организација е навистина збркана, рече американскиот претседател...