Поранешниот претседател реагираше веднаш на Фејсбук, посочувајќи дека е шокиран од новото обвинение.

Објавил: Рејхан Бајрами | 16 октомври, 2020 20:29

САРКОЗИ ОФИЦИЈАЛНО ОБВИНЕТ ЗА КРИМИНАЛ: Либијците ја финансирале неговата претседателска кампања, тој негира сè

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Поранешниот шеф на француската држава Никола Саркози е обвинет за „злосторничко здружување“ како дел од истрагата за сомневањата за либиско финансирање на неговата претседателска кампања во 2007 година.

Поранешниот претседател реагираше веднаш на Фејсбук, посочувајќи дека е шокиран од новото обвинение.

„Со најголемо изненадување дознав за ова ново обвинение“, рече Саркози.

Новото обвинение, издадено во понеделникот, е четврто во случајот за Саркози, кој вели дека тој е жртва на заговор по обвинувањата изнесени во март 2018 година за „пасивна корупција“, „криење проневера на јавни средства“, „нелегално финансирање на кампања“.

„Сите гледаат дека ова е одлука без преседан во согласност со спроведените истраги. Постапката се одвива добро“, рече Винсент Бренгарт, адвокат на антикорупциското здружение „Шерпа“, кое е цивилна страна во овој случај.

На 31 јануари, обвинителството веќе обвини еден од поранешните соработници на Саркози, Тиери Гобер, за „злосторничко здружување“, осомничен за земање средства од режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи, што можело да биде насочено кон претседателската кампања на кандидатот за претседател 2007 година.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Таа потврди појава на силна алергиска реакција кај една личност и изјави дека лекарите се подготвени да ја „поздрават и решат“ ситуацијата, пренесува порталот Index.hr.

ВО ХРВАТСКА ВАКЦИНИРАНИ 46.000 ГРАЃАНИ: Лесни несакани ефекти пријавени кај 80 лица

До овој викенд вакцинирани се околу 46 000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно...

Цели семејства, со поспани деца во рацете, се упатија кон градот Агуа Калиенте, недалеку од границата со Гватемала, рано утрово.

КАРАВАН ОД 4.000 МИГРАНТИ ТРГНА ВО АМЕРИКА: Немаме друг избор, тука ќе умреме(ВИДЕО)

Мигрантите од Хондурас, бегајќи од сиромаштијата, се упатија кон САД денес преку границата...

Грција, која заработува многу пари годишно од туризам, сака да ги оживее патувањата пред да започне летната сезона и веќе направи шаблон за тоа како треба да изгледа сертификатот за вакцинирана личност.

МИЦОТАКИС ЈА ПОВИКА ЕУ да направи СЕРТИФИКАТ ЗА ПАТУВАЊЕ: Вакцинацијата не е задолжителна, но ќе има олеснување за вакцинираните лица

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис ја повика ЕУ да создаде заеднички сертификат...