Портпаролот на коалицијата тврди дека нивните сили нападнале експерти од Иранската револуционерна гарда (ИРГЦ), чии членови се распоредени во Јемен.

Објавил: Едмонд Бекири | 30 март, 2020 22:18

Саудиска Арабија ги бомбардираше иранските сили!

Фото/Текст извор: ©експресо.рс магазин.мк

Полковникот Турки ал-Малики, портпарол на силите на Арапската коалиција, рече дека Коалицијата спровела специфична операција за неутрализирање и уништување на воените цели на припадниците на силите „Ансаралах“ во Јемен.

Ал-Малики во изјавата објавена на официјалната веб-страница на официјалната Саудиска прес-агенција соопшти дека „следи изјава дадена од Командата на здружените сили на коалицијата во врска со терористичките напади на цивили, вклучително и граѓани и жители, на територијата на Кралството Саудиска Арабија во саботата наечер“.

Тој додаде дека операциите на Хат „ја изразуваат бруталноста на оваа терористичка милиција и оние што стојат зад неа со тешки кршења на меѓународното хуманитарно право, особено во светлината на глобалната здравствена состојба кога светот се соочува со коронавирус (Ковид-19) и кога има потреба да се заштитат граѓаните во територијата на Кралството “.

Портпаролот на коалицијата тврди дека нивните сили нападнале експерти од Иранската револуционерна гарда (ИРГЦ), чии членови се распоредени во Јемен.

– Уништените цели вклучуваат командни пунктови на терористичката милиција, како што се магацини, фрлачи на балистички ракети и беспилотни летала, експерти на Иранската револуционерна гарда (ИРГЦ) и вооружени сили.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Италија ќе добие околу 20 милијарди евра според новиот европски план за ублажување на влијанието на пандемијата на коронавирус врз работните места, објави денеска премиерот Џузепе Конте.


20 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ЗА ИТАЛИЈА ОД ЕУ: Тоа е голема помош за нашата земја!

Италија ќе добие околу 20 милијарди евра според новиот европски план за ублажување...

Сегашни и поранешни службеници на ЦИА изразија вџашеност поради сличноста помеѓу настаните дома и знаците за опаѓањето на демократијата кои се обучени да ги забележуваат кај други нации.

Ситуацијата во Америка им е вознемирувачкa!

Ситуацијата во Америка им е вознемирувачки позната на аналитичарите на ЦИА навикнати...

Затоа, воведените мерки немаат никаква врска со вирусот! Но, главниот производ на овие мерки е паника а таа е опасна.

ШОКАНТЕН АПЕЛ ОД ГЕРМАНСКИ ДОКТОР: Коронавирусот е плод на мафијашка измама!

Група германски лекари основаа здружение чија цел е да му ја кажат на светот вистината...