Екс директорот на УБК, Мијалков, одговара за „Примање награда за против законито влијание“ и нему гонењето му застаре уште во март годинава па неговиот адвокат

Објавил: Македонка Димкин | 16 септември, 2023 10:18

Сашо Мијалков дојде на јавна седница во Апелација за „Титаник 2“, предмет кој не е засегнат од измените Кривичниот законик

Фото/Текст извор: ©Твитер

Денеска во скопска апелација се одржуваше јавна седница за предметот „Титаник 2“ против Сашо Мијалков,  Мендух Тачи и екс членовите на ДИК.  Но овој предмет не е засегнат од последните измени од Кривичниот законик.

Обвинението и двете постапки се водеа за делото злоупотреба на службената положба за сите освен за Мијалков но, во завршните зборови во повторената постапка обвинителството го преквалификуваше во делото за повреда на изборачкото право кое застарува подоцна.

Екс директорот на УБК, Мијалков, одговара за „Примање награда за против законито влијание“ и нему гонењето му застаре уште во март годинава па неговиот адвокат Шврговски побара судот да констатира апсолутна застареност и да донесе одбивателна пресуда.

Мијалков дипломирал на Универзитетот Свети Кирил и Методиј на Економскиот факултет во 1998 година. Магистрирал во областа бизнис администрација. Дипломирал и магистрирал и на Економскиот факултет во Прага во 1994 година.
Во 1990 година станал член на ВМРО-ДПМНЕ.[1]
Во периодот од 1998 до 2000 година, работел во Министерството за одбрана на местото помошник-министер за одбрана и безбедносно разузнување.
Во периодот 2000 до 2001 година, бил советник за безбедносни прашања во Владата на Република Македонија. Од 29 август 2006 година е назначен за директор на Управата за безбедност и контраразузнавање на таа функција бил до 12 мај 2015 кога си поднел оставка.[2]
На 8 март 2019 година бил осуден на три години затвор предметот „Титаник 2“ на СЈО.
Сашо Мијалков е син на Јордан Мијалков, првиот министер за внатрешни работи на Македонија.
Другите обвинети и адвокати ја анализираа и напаѓаа првостепената пресуда и очекуваат Апелација која еднаш веќе ја укина пресудата на кривичен овој пат да донесе ослободителна пресуда.

Бидејки по втор пат предметот доаѓа пред второстепениот суд, апелациските судии не можат да го вратат назад во Кривичен. Можат да ја потврдат или преиначат првостепенатa пресуда.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Симецка денеска изјави дека се уште гледа можност за формирање на владејачка коалиција и додаде дека третопласираната партија ХЛАС ќе биде одлучувачки фактор за формирање на новата словачка Влада, пренесуваат британските медиуми.

Фицо ќе ја прекине воената помош: Словачка има поголеми проблеми од Украина

Роберт Фицо, чија партија СМЕР-ССД победи на парламентарните избори во Словачка, денеска...

Според Камбовски, за донесување на новиот закон за аменстија неопходна е детална анализа која во моментов остсуствува. Вели потребни се аргументи дека пренатрупаноста е главен мотив за ослободување затвореници.

Работната група до крајот на месецов ќе подготви нов Кривичен законик- се враќа делото „злоупотреба на службената положба при јавни набавки“

Работната група која го подготвува новиот Кривичен законик нема да дозволи неказнивост...

Она што го има таму се луѓе кои направија многу штета за која следува многу години одговорност за сето она што им го донесоа на Македонија и на народот

По изборите ќе има многу години одговорност и за старото и за новото раководство на СДСМ, најавува Мицкоски

По поразот на изборите ќе има многу години одговорност и за старото и за новото раководство...