Сашо Мијалков ќе ја промовира својата нова партија во која влегуваат Мите Лимунада Јанчев, Ивца Коневски, Нино Смрт Тодоров, Билјана Бришковска, Никола Поповски, Иво Котевски, 8-те мината предавници.

Објавил: Сара Фемина | 10 ноември, 2019 12:30

САШО МИЈАЛКОВ ЌЕ ПРОМОВИРА СВОЈА НОВА ПАРТИЈА: Влегуваат Јанчев, Иво Котевски, Поповски и многу други!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Како што пишува порталот дудинка.орг на Миленко Неделковски на повидок е нова партија која ќе ја формира ни помалку ни повеќе екс поранешениот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање на Македонија, Сашо Мијалков.

Шиптар – Сашо Мијалков ќе ја промовира својата нова партија во која влегуваат Мите Лимунада Јанчев, Ивица Коневски, Нино Смрт Тодоров, Билјана Бришковска, Никола Поповски, Иво Котевски, 8-те мината предавници, известува порталот.

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков на 8-ми Март годинава беше осуден на три години затвор за случајот „Титник 2“ на СЈО кој се однесува за изборни нерегуларности на локалните избори во 2013 година.

Ова е прва пресуда од четирите активни обвиненија за Мијалков. Тој е обвинет во случаите „Таргет-Тврдина“, „Тортура“, „Трезор“, а осомничен е во истрагата за „Империја“.

Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, е обвинет за кривичното дело примање награда за противзаконито влијание.
Според обвинението на СЈО, Мијалков и Тачи се испазариле и успеале незаконски да биде поништено гласањето на локалните избори во Струмица во 2013 година.

Во предметот беа обвинети и 5 управни судии, но Апелациониот суд ги спаси од кривичен прогон.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Подвиг

Град Скопје и во претстојниот период ќе продолжи со зголемување на опремата и механизацијата за почист град. Сите носиме одговорност за чиста животна средина!

ШИЛЕГОВ: „Набавени 540 нови контејнери со капацитет од 3.200 литри и 950 корпи за џебен отпад„

Нови контејнери добива и Карпош. Како локална самоуправа одвоивме 2 милиони денари,...

Во моментов е меѓу петте студенти од Македонија кои ја имаат привилегијата да студираат на еден од најдобрите светски универзитети, Оксфорд!

Македонецот Стефан Петревски, најдобар студент на Универзитетот во Оксфорд

Стефан Петревски е дваесетгодишно момче со позитивен дух и насмевка и соништа кои...