Лидерската средба меѓу Зоран Заев и Христијан Мицкосвски ни по седумчасовното убедување во Собранието помина безуспешно.

Објавил: Валерија Петрова | 12 септември, 2019 18:58

Сашо Тасевски без влакно на јазик: ВМРО со една рака го држи СДСМ за јајца

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Актерот Сашо Тасевски кој е еден од нагласните кога станува збор за актуелните теми на полотичката сцена на социјалните мрежи, тој по лидерската средба го кажа својот став на социјалните мрежи.

– СДСМ со една рака го држи ВМРО за јајца, ама и ВМРО со една рака го држи СДСМ за јајца, за Рекет. Со другата рака нас не држат за јајца. ДУИ ги држи за јајца и СДСМ и ВМРО и нас. Ама Америте го држат за јајца ДУИ и сите други.
Сите држат нечии јајца, а државата килава. Тоа да видиш., стои во објавата на Тасевски.

Лидерската средба меѓу Зоран Заев и Христијан Мицкосвски ни по седумчасовното убедување во Собранието помина безуспешно.

На лидерска средба се очекуваше да се постигне решение за законот за ЈО кој треба да се донесе најдоцна до 15 септември со двотретинско мнозинство во парламентот. Законот е во собраниска процедура и е почната амандманската расправа за него. До 15 септември завршува мандатот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е во притвор како осомничена во случајот „Рекет“.

Двете најголеми партии во земјава најверојатно ќе успеат повторно да седнат на маса и да ја продолжата лидерската средба и конечно да се изнајде решение за ЈО.

Мицковски по лидерската средба одржа прес конференција во која го обвини премиерот Зоран Заев дека на лидерската средба лидерска средба дошол со план за да не се постигне договор и за да ги заштити своите и криминалите на неговите соработници, но остава простор за продолжување на преговорите за законот за јавно обвинителство, на којашто точка и заврши неуспешно средбата.

– Ги констатиравме позициите од двете страни, за жал, не успеавме да најдеме решение и доколку постои опција за натамошни средби оставеме простор во иднина да продолжат преговорите, рече Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања на прес-конференција.

Според Мицкоски, Заев дошол со намера да не се постигне успех на разговорите затоа што, како што вели, се видело дека има не план Б, туку план Ц, со префрлањето на предметите од Специјалното јавно обвинителство во Јавното обвинителство. Со тоа, смета Мицкоски, Заев си купил мир, но во иднина ќе има одговорност.

Барањето на Заев, како што рече, за амнестија за сите довело до тоа вчера да не успеат преговорите затоа што не прифатил новото обвинителство што го предлага власта да се занимава со корупција со сите предмети без оглед на времето на предметот и извршителот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Висината, сумата на надоместокот не се открива бидејќи е службена тајна и се исплатува врз основа на доверливи договори потпишани со сите чија задача е преслушување на бомбите, односно нелегално снимените телефонски разговори.

КОД открива: Јанева земала плата од 105.000 денари плус таен надоместок, Јовевски 80 илјади денари

Шокантни детали откива емисијата „Код“ за специјалните јавни обвинители, кои добивале...

Во Кавадарци не издржала ниту 2 часа, а во Неготино целосно исчезнала за 24 часа, а за Прилеп до сега нема информација дали револтираните граѓани извршиле герилска акција.

Двојазични табли во Неготино, Кавадарци и Прилеп – ВЕТУВАЊЕТО НА ЗАЕВ НЕ ВАЖИ!

Покрај Неготино, двојазичните табли биле поставени на Фондовите за пензиско и инвалидско...