Несреќата се случила во Церово, кај Богетиќ, кога се судриле автобус и патничко возило, по што слетале од патот.

Објавил: Перо Милчин | 30 мај, 2020 16:55

Свети Василије Острошки ја исполни молбата на очајниот татко: Ќерка ми беше во автобусот на смртта и светецот го спаси моето дете!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Утрово во судир на автобусот на компанијата „Глужица“ од Никшиќ и автомобил, загинаа две помлади жени, а повредени беа 19 лица. Една од патниците на автобускиот превозник беше Татјана Павичевиќ, која за среќа помина со полесни повреди.

Помеѓу повредените беше и Татјана Павичевиќ, во кој како што вели нејзиниот татко благодарение на Василије Острошки неговата ќерка останала жива.

Несреќата се случила во Церово, кај Богетиќ, кога се судриле автобус и патничко возило, по што слетале од патот.

Нејзиниот татко Зоран за „Новости“ изјави дека свети Василије Острошки ја спасил неговата ќерка.

“Штом слушнав за несреќата, немав каде да одам и веднаш заминав во црквата Свети Василиј во Никшиќ. Плачејќи на колена, се молев на светителот да го спаси моето дете и да ме спаси мене и моето семејство. Потоа отидов во болницата и ми заувони телефонот. Го слушнав гласот на сопругата која ми ја кажа добрата вест, Татјана е жива, таа е пуштена дома!

Ова е едно од чудата на чудотворецот Острог што не го доживеав за прв пат. Свети Василиј одговори на моите молитви на ист начин како и постарата ќерка кога имаше несреќа беше повредена, но остана жива, вели Павичевиќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Илјада години лежат моштите на светителот во манастирот. Повеќе пати правени се и чесни и нечесни обиди, да се поместат, но секогаш без успех.

Во петок го славиме светецот кој имал моќ да лекува и за време на животот и по смртта

За чудата кои се случувале во манстирот Свети Наум Охридски Чудотворец постојат многу...

150 кавадарчани се врзани на колје во центарот на градот и се оставени да висат 30 часа под пеколното сонце, а после тоа заедно со уште 50 други кавадарчани се одведени во месноста Полјаната и стрелани.

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Почна Тиквешкото востание против српскиот окупатор, во кое загинале 1.000 Македонци и биле изгорени 1.000 куќи и дуќани

Тиквешко востание е прв организиран масовен народен вооружен отпор против српската...

Премиерот на Бугарија на прес конференцијата соопшти дека нарачател на видеото е претседателот на Бугарија, Румен Радев кој го добил дронот како подарок од Кина и сега го користи да прави афери на неговите неистомисленици.

ВИДЕО: Бугарскиот премиер Борисов снимен во спалната соба со дрон

Во јавноста денес се појавија фотографии од бугарскиот премиер, Бојко Борисов кој...