Учесниците веќе се пристигнати   за натпреварот, кој ќе се одржи од 14 до 18 мај. Се очекува манифестацијата да привлече илјадници туристи во Израел.

Објавил: Весна Петровска | 9 мај, 2019 15:05

Светот во паника: Џихадистите се заканија со терористички напад врз Израел за време на Евровизија

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Светот во паника откако палестинското движење Исламски џихад од Појасот Газа неодамна се закани дека ќе го спречи одржувањето на изборот за Песна на Евровизија, кој почнува за неколку дена во Израел, јави „Тајмс оф Израел“.

Учесниците веќе се пристигнати   за натпреварот, кој ќе се одржи од 14 до 18 мај. Се очекува манифестацијата да привлече илјадници туристи во Израел.

„Ќе го спречиме непријателот да успее во одржување на каков било фестивал, чија цел е да му наштети на палестинскиот наратив“, се наведува во соопштението на Исламски џихад, објавено во моментот кога израелските воздухопловни сили започнаа напади врз десетици цели во Појасот Газа, како одговор на тоа што 400 ракети беа истрелани кон територијата на Израел.

Во соопштението се наведува дека „отпорот мора да реагира на агресијата на непријателот и да го изненади“.

Претходно израелската армија го обвини Исламски џихад за поттикнување на моменталното насилство во Газа и во Израел.

Портпаролката на јавниот радиодифузен сервис Кан – локалниот медиумски партнер во организацијата на Евровизија – се обиде да ги смири загрижените дека избувнувањето на насилствата во Газа ќе влијае на музилкиот фестивал, кој треба да се одржи од 14 до 18 мај.

– Подготовките за евровизиските делегации продолжуваат според планираното. Делегациите пристигнаа во Израел и сите се зафатени со натпреварувањето – изјави Шарон Бен Давид.

Таа рече дека организаторите биле во постојан контакт со регионалната команда на израелските одбранбени сили, која не дала никакви специјални наредби поради ескалацијата на насилството во јужниот дел на земјата – далеку од Тел Авив каде се одржува натпреварот.

И најави силни безбносни мерки и исто така потенцираше дека не треба да има простор за паника.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

„Медитеранскиот регион во моментот е загрозен од појава на нестабилност и конфликт на Блискиот исток и различните земји од Северна Африка и меѓу различните етнички, религиозни и исповедни групи. во нови кризи “, рече папата.

Папата се побуни против планот на Трамп: Донесе решение кое нема да излезе на добро

Папата Фрањо предупреди на „неправедни решенија“ за израелско-палестинскиот конфликт,...

Според него, на 26 декември минатата година, членовите на партијата Ѓукановиќ донесоа закон со кој им се овозможува да го национализираат СПЦ имотот доколку не е во можност да приложат документи за сопственост.

Франција му пресуди на Ѓукановиќ: ФИГАРО НАЈАВИ- Мило нема да дочека 30 години на власт

Лесно може да се случи Мило Ѓукановиќ наскоро да испадне од власт заради донесување...

Додик рече дека би било добро да се разговара што е можно поскоро, иако тој не е оптимист дека тие разговори ќе имаат какви било резултати.

Додик му порача на Изетбеговиќ: Ќе мора да ме трпи, го повикувам да разговараме(ВИДЕО)

Членот на претседателството на БиХ, Милорад Додик, го повика водачот на Демократската...

Мерењата преземени над исландскиот Рејкјавик покажаа најниска температура во стратосферата во последните 40 години - дури и до -96 степени.

ЕВЕ ЗОШТО ИМАВМЕ БЛАГА ЗИМА: Чудни работи се случуваат(ВИДЕО)

На почетокот на јануари годинава, направени се мерења во средишните слоеви на стратосферата...