Велика Британија се подготвува да ја добие и четвртата вакцина, бидејќи француската фармацевтска компанија Валнева за неколку дена ќе започне да произведува 60 милиони дози.

Објавил: Мирко Бачиќ | 18 јануари, 2021 6:26

Светот започна со масовна вакцинација на населението: Во Македонија ни трага ни глас од вакцините

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Бројот на заразени со коронавирус во светот надмина 95 милиони, а од последици од заразата досега починаа над два милиона луѓе!

Велика Британија се подготвува да ја добие и четвртата вакцина, бидејќи француската фармацевтска компанија Валнева за неколку дена ќе започне да произведува 60 милиони дози.

Индија, втора најнаселена земја во светот со население од 1,3 милијарди жители, вчера вакцинира повеќе од 190 000 луѓе на првиот ден од масовната вакцинација.

„Првиот ден добивме охрабрувачки и задоволувачки пораки“, рече индискиот министер за здравство Харш Вардан пред своите колеги од индиските држави, додавајќи дека вакцината ќе има „спасувачки“ ефект.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја пречека испораката на милион дози на вакцината „Синофарм“ од Кина.

Авионот беше пречекан и од амбасадорот на Кина во Србија, Чен Бо и министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар.

Во Србија во тек е имунизација со вакцината на Бионтек/Фајзер и со руската вакцина „Спутник 5“.

Додека пак министерот Филипче излави дека целосно е спремен здравствениот систем за складирање и дистрибуција на вакцини, како и идентификувањето на критичните групи според приоритет.

Направивме план за вакцинација во три групи. Засега нема потреба лицата коишто го прележале да бидат вакцинирани. Во февруари преку Фајзер ќе ни пристигнат 5850 дози од вакцината, а по 17.550 дози во март и април, рече тој!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Успеавме да го моделираме влијанието на климатските промени според различните сценарија на растечки емисии на стакленички гасови врз екосистемот на Арктичкиот океан.

СЕВЕРНИОТ ЛЕДЕН ОКЕАН ОСТАНА БЕЗ МРАЗ? Научниците направија мрачна прогноза, до 2055 година сè ќе биде поинаку

Меѓународен тим на истражувачи предвидува дека Арктичкиот океан најверојатно ќе остане...

Воведени се нови ограничувања долж нормално отворените граници поради избувнувањето на жариштата на нови соеви на коронавирус, кои се шират побрзо и предизвикуваат повеќе случаи во Чешка и Австриски Тирол, објави Ројтерс.

ГЕРМАНИЈА ЗА КОНТРОЛИТЕ НА ГРАНИЦИТЕ СО АВСТРИЈА-ЧЕШКА: Ова е привремено заради брзото ширење на нови видови на вирусот

Германија денес објави дека нејзината одлука за воведување гранична контрола со Чешка...

Тој додаде дека тој и голем број други истражувачи на Институтот Гамалеја биле меѓу првите луѓе кои го добиле Спутник В.

РУСКАТА ВАКЦИНА ШТИТИ ДЕВЕТ МЕСЕЦИ: Докажано колку долго вакцината обезбедува имунитет

Александар Гинзбург, директор на Рускиот истражувачки центар за епидемиологија и...

Пациентите мора да ја примат инфузијата што е можно поскоро откако ќе им биде дијагностициран ковид-19 или во рок од 10 дена од почетокот на симптомите!

АМЕРИКА ИТНО ОДОБРИ ЛЕК ЗА КОРОНА: Врз основа на комбинација на антитела го намалува ризикот од смрт

Американската администрација за храна и лекови (ФДА) итно го одобри лекот против ковид-19...