Наведено е дека станува збор за сурогат бебиња чии родители од Велика Британија, САД, Италија, Германија, Романија и други земји не можат да дојдат затоа што границите се затворени поради пандемијата на корона вирусот, пренесува британскиот „Дејли мејл“, наведувајќи дека ова изгледа како фабрика за бебиња.

Објавил: Катерина Крстиќ | 14 мај, 2020 17:13

СВЕТОТ НА НОЗЕ! ОКОЛУ 50 БЕБИЊА ЛЕЖАТ ВО ХОТЕЛ: Сурогат малечките чекаат родители од САД, Кина, Германија(ШОКАНТНО ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/P.L.

Водечките светски медиуми известуваат за состојбата во главниот град на Украина, Киев, каде има скоро 50 новороденчиња во еден хотел.

Наведено е дека станува збор за сурогат бебиња чии родители од Велика Британија, САД, Италија, Германија, Романија и други земји не можат да дојдат затоа што границите се затворени поради пандемијата на корона вирусот, пренесува британскиот „Дејли мејл“, наведувајќи дека ова изгледа како фабрика за бебиња.

Покрај тоа, скандалозни случаи како овој повремено се појавуваат во локалните медиуми. Пред неколку недели украинската полиција изврши претрес во приватна клиника за репродукција, која наводно „продава бебиња“ на кинески мажи.

Според весникот, родителите платиле меѓу 5.745 и 57.365 фунти на агенција која им помогнала во сурогат мајчинство.

Персоналот се грижи за децата, но сликите го алармираа народниот правобранител за човекови права на украинскиот парламент, Људмила Денисова.

„Видеото се прошири на социјалните мрежи и беше споделено преку веб-страницата на една од клиниките во Киев. На видеото се прикажани 46 бебиња кои во моментов се наоѓаат во еден од хотелите во Киев.

„Сите овие бебиња ги родија сурогат мајки за граѓани од разни странски земји“, рече таа.

Според РТ, сурогатството не е експлицитно забрането во Украина и е во легалната сива зона. Оние кои стојат зад договорот со новороденчиња може да бидат обвинети за трговија со луѓе според релевантни закони, но официјалните лица се чини дека не се во можност да го намалат бумот на сурогат во земјата.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Владата пред само шест дена го прошири администрирањето на третата, бустер доза за лица над 40 години, шест месеци по целосната вакцинација, а денеска таа мерка дополнително ја прошири на сите лица над 18 години.

Франција ќе дава засилувачка доза од анти-ковид вакцината на сите лица над 18 години

Француските здравствени власти предложија проширување на аплицирањето на засилувачката...

Од полицијата наведуваат дека Петра Р.(31) е вработена во Здравствениот дом- Загреб, каде била задолжена да внесува податоци за вакцинација на лица во системот.

Уапсена медицинска сестра од Загреб, фалсификувала ковид сертификати

Медицинска сестра од Загреб е уапсена за издавање на фалсификувани ковид сертификати...

Најавено е дека од тој датум, Швајцарија ќе ги признае истополовите бракови склучени во други земји, кои досега ги третираше како граѓански партнерства.

Од 1 јули во Швајцарија ќе може да се склучуваат истополови бракови

Истополовите бракови во Швајцарија ќе може да се склучуваат од 1 јули следната година,...