Мислам дека светот за 6 месеци се промени со голема брзина, отколку во претходните 20-30 години.

Објавил: Перо Милчин | 29 мај, 2020 10:58

СВЕТОТ ПОСЛЕ КОРОНА ВИРУСОТ: Вучиќ- Светот се промени повеќе за 6 месеци отколку во последните 20 години

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Меѓународната конференција „Светот после корона вирусот“ започна во Белград, во рамките на иницијативата „Белградски стратешки дијалог“, а истата беше отворена со воведен говор на претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Тој се осврна на претходните 6 месеци поради тоа што вирусот донесе драстични и драматични промени низ целиот свет.

– За сите недостатоци, изнајдени се изговори. Мислам дека светот за 6 месеци се промени со голема брзина, отколку во претходните 20-30 години.

Тие месеци донесоа драстични промени во геополитиката и економијата на целиот свет. Кризата ги зафати економиите на најголемите земји. Германија, со апсолутна доминација во Европа и Кина, која беше прва која излезе од пандемијата и продолжи со глобализацијата.

– Мојата порака е јасна, ние остануваме на европскиот пат, но не одиме против сојузниците, но ќе се држиме до нашата слобода. 

Ние најмногу зависиме од европската економија и колку побрзо ќе се опорават, толку полесно ќе биде за нас, рече претседателот.

Она што е најважно за нас е економското закрепнување, важно е американското и забрзаниот раст на кинеската и руската економија и колку побрзо растат, толку повеќе ќе успееме со нив!

Оваа година Србија ќе биде еден од конкурентите на списокот на светскиот економски раст, резултатите се подобри од очекуваните, дури и во април, кога ништо не работеше, истакна Вучиќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Клиничкиот центар во Крагуевац за 24 часа прими 11 пациенти заразени со вирусот корона, од кои шест се од Крагујевац, двајца од Батошина и по еден пациент од Јагодина, Звечан и Рашка.

ЦРН РЕКОРД ВО СРБИЈА: 287 новозаразени лица од корона вирусот, 11 мртви

Во последните 24 часа биле тестирани 4.050 лица за вирусот на корона во Србија, од кои 287...

Денес, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, закажа консултации за формирање на новата Влада, Курир.рс дозна ексклузивно.

ЕКСКЛУЗИВНО КУРИР.РС: Вучиќ закажа консултации за формирање на нова влада- ЕВЕ СО КОГО ЌЕ СЕ СРЕТНЕ

Како што открива Курир.рс, на разговор прво ќе дојдат малцинските партии, потоа СПАС,...

Макрон го пречека Вучиќ во Елисејската палата, каде тие први разговараа приватно, и потоа го продолжија разговорот за време на работната вечера.

Вучиќ на вечера во Франција со најмоќните светски лидери: Во четири очи со МАКРОН

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вчера се сретна во Париз со претседателот...

Во моментот кога репортерката вели „Нашата екипа доби доста навреди, се жалат за тоа како изгледа нашата програма и тоа како известуваме од протестите“ од зад грб и приоѓа маж кој си ги соблекува пантолоните и го покажува задникот!

ФОТО: Демонстрант го покажа задникот пред камерата на РТС

Демонстрант од вечерашните протести во Белград, се соблече гол во моментот кога српската...