Историјата е полна со епидемии кои го модифицирале животот на луѓето.

Објавил: Рејхан Бајрами | 12 јули, 2020 12:05

СВЕТОТ ЌЕ СЕ СООЧИ СО НОВИ ПАНДЕМИИ: Еве од што се заканува опасност и како може да се спречи

Фото/Текст извор: ©kurir.rs магазин.мк

Додека напредокот во медицината помага во борбата против вирусот, други аспекти на современиот живот, вклучително и уништувањето на шумите, урбанизацијата и интензивното земјоделство, придонесуваат за појава на нови епидемии. 

Кризата предизвикана од вирусот корона очигледно ги изненади владите на голем број земји, иако експертите со децении предупредуваат дека уништувачката епидемија на вирусот сигурно ќе се случи еден ден.

Историјата е полна со епидемии кои го модифицирале животот на луѓето.

Можеме ли да очекуваме нови пандемии?

Да. Опасноста од ширење на нови заразни болести се зголеми во модерните времиња и се должи на интензивната меѓународна трговија и честите патувања обезбедени со воздушниот сообраќај. Особено опасни се патогени кои ефикасно се пренесуваат од респираторниот тракт.

Кризата предизвикана од вирусот корона очигледно ги изненади владите на голем број земји, иако експертите со децении предупредуваат дека уништувачката епидемија на вирусот сигурно ќе се случи еден ден.

Од каде потекнуваат нови заразни болести?

Околу 75 проценти од вирусите што можат да го загрозат здравјето на луѓето доаѓаат од животни. Се смета дека лилјаците се изворот на коронавирусот, што предизвика епидемија на САРС на МЕРС и ковид 19.
Заканата од лилјаците е делумно одраз на нивниот број. Тие се собираат во групи од неколку илјади лица и создаваат идеално опкружување за ширење вируси кои честопати достигнуваат до луѓето преку други животни.

Кои околности се во прилог на ширењето на вирусот?

Експертите идентификуваа голем број фактори кои придонесуваат за ризик од таканаречени прелевање, односно транзиција на вирусот од еден вид на друг, пренесува РТС.

Узурпација на природата

Како што растеше светското население, луѓето беа принудени да се прилагодат на животинскиот свет. Во 2017 година, истражувачите заклучија дека луѓето во последните две децении узурпирале уште 10 проценти од дивината, оставајќи само 23% од површината на Земјата што не им припаѓала на луѓето.
Намирувањето на нови пејзажи, како и активности како што се шума експлоатација и рударство, ги ставаат луѓето во поблизок и почест контакт со диви животни, кои секогаш се потенцијален извор на нови вируси.

Употреба на диви животни во исхраната

Како што расте светската популација, така расте и потребата за храна. Трговијата со диви животни што се користат во диетата постојано расте. На многу пазари, од кои најпознати се оние во Кина, живите диви животни сè уште се чуваат во нехигиенски услови и близу луѓето.

Урбанизација

Околу 55 проценти од луѓето живеат во урбани средини – во 1960 година тој процент беше 34. Постојаното проширување на урбаните области привлекува и диви животни – стаорци, мајмуни, птици, лисици и други видови кои успешно преживуваат на штета на храната што луѓето ја отфрлаат.

Сточарство

Животински патогени честопати го наоѓаат својот пат до луѓето и кај животинските фарми. Како и кај луѓето, кога голем број крави, свињи или кокошки се ставаат на мала област, вирусите добиваат плодна почва за неконтролирано ширење. Антибиотиците што се користат за стимулирање на растот на животните, исто така, можат да разбудат патогени кои се отпорни на нив.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

„Можам да кажам дека првата вакцина против вирусот корона е готова“, рече Чаликов во разговорот со новинарите од весниците „Факта“ и „Аргумент“, пренесува ТАС!

РУСКАТА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОРОНА Е ГОТОВА: Последните проверки направени- сите доброволци развија имунитет кон вирусот!

Првата руска вакцина против корона вирусот, направена од воени експерти и научници...

Вакцината, наречена AZD1222, развиена од AstraZeneca и научници од британскиот универзитет во Оксфорд, не предизвика сериозни несакани ефекти и доведе до имунолошка реакција во форма на антитела и Т-клетки, покажуваат резултатите од тестот објавени денес во медицинскиот журнал Лансет.

ОДЛИЧНА ВЕСТ! Студијата покажа дека вакцината во Оксфорд е БЕЗБЕДНА!

Експерименталната вакцина „ковид-19“ развиена од АстраЗенека е безбедна и произведе...

Најголемем пораст има во САД, Бразил, Индија и Јужна Африка, се наведува во дневниот извештај на СЗО. Претходниот ден, регистрирани се 237.743 новозаразени.

СЗО: Рекорден пораст, втор ден по ред, на бројот на заразени со корона вирусот

Бројот на нови случаи на заразени со Ковид-19 во светот бележи рекорден пораст веќе...

Јас се обидувам да коментирам многу внимателно или подобро да не коментирам што се случува во Соединетите држави или во други земји.

ПУТИН ЗА АМЕРИКА: Нивните длабоки внатрешни кризи се забележуваат од победата на Трамп!

Рускиот претседател Владимир Путин за прв пат реагираше на масовните протести во Америка...