Ова е од големо значење во однос на напредување на инфраструктурата на јавноздравствените установи.

Објавил: Перо Милчин | 9 мај, 2021 21:25

СВЕТСКА БАНКА Е ПАРТНЕР НА КОЈ МОЖЕМЕ ДА СМЕТАМЕ ЗА ЗАЈАКНУВАЊЕ НА ГЛАВНИТЕ СЕГМЕНТИ ВО ЗДРАВСТВОТО

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Благодарение на проектот за енергетска ефикасност во јавниот сектор воспоставен со Светска банка, целосно нова инфраструктура ќе се имплементира во повеќе здравствени институции во градовите низ државата.

Ова е од големо значење во однос на напредување на инфраструктурата на јавноздравствените установи.

-Поддршката којашто Светската банка ја манифестираше во изминатата година и благодарение на која се менаџираше ковид кризата значи многу за здравствениот систем.

Светска банка е партнер на кој можеме да сметаме за зајакнување на главните сегменти во здравството и искрено верувам дека ова партнерство и соработка ќе продолжи и понатаму.

Во изминатиот период успеавме да го зголемиме болничкиот капацитет и значајно да се зголемат инвестициите во делот на инфраструктурата, опремата, како и бонусите за кадарот, посочи министерот Филипче.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Комисијата бара вработените на работното место да приложат сертификат за вакцинација или негативен ПЦР тест кој ќе важи најмалку 72 часа и ќе биде на трошокот на работникот, а оние кои го прележале вирусот, ќе може да приложат сертификат за прележан Ковид, но не постар од 45 дена. Доколку работникот има ретки имунолошки болести, тогаш ќе треба да приложи потврда од лекар специјалист дека не може да прими вакцина. Дел од мерките е и задолжителната вакцинација за сите здравствени работници.

Вакцинација или ПЦР тест на трошок на работникот

Новите мерки што ги предложи Комисијата за заразни болести се очекува утре да бидат...

Мерките кои ги предлага Комисијата за заразни болести, како советодавно тело на министерот за здравство, се целосно издржани

Филипче: Граѓаните имаат избор или да направат ПЦР тест што ќе го платат сами, или да се вакцинираат бесплатно

Дека вакцините се докажано безбедни, ефикасни и штитат од тешка форма на болеста, Филипче...