Светски познатиот џез музичар, охриѓанецот Владимир Четкар, денеска го промовираше својот нов сингл „A new day“ за кој сними и спот – во Охрид.

Објавил: Македонка Димкин | 14 септември, 2023 12:16

Светскиот а наш музички Амбасадор со нов СИНГЛ и нов спот по Охридската калдрма

Фото/Текст извор: ©Магазин / Фејсбук

Џезерот танцува по калдрмата: Владимир Четкар има нов сингл, а спотот отвора прозорче кон Охрид

Светски познатиот џез музичар, охриѓанецот Владимир Четкар, денеска го промовираше својот нов сингл „A new day“ за кој сними и спот – во Охрид.

Спотот го режираше режисерот и сограѓанин на музичарот, Бојан Симјаноски, а снимен е на повеќе локации во Охрид. Четкар, во склад со својот игрив дух, танцува по охридските сокачиња и суптилно ни го отвара прозорчето кон убавиот Охрид.

На прв поглед важи за тивок, повлечен и модерно облечен, но многу дами меѓу неговите фанови дефинитивно не можат да му одолеат кога ќе видат што крие под облеката

Потоа „журката“ се проширува, и музичарот се весели со големо друштво на тераса која гледа на Охридското езеро.

Песната е снимена со жива инструментација во Чикаго во студиото Electrical Audio на познатиот американски продуцент Стив Албини, познат по соработките со Нирвана и Лед Зепелин и во Hi Fi Studios во Милвоки.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Џез

Небулозите, надвор од секаков здрав разум, со кои во подолг период се соочуваме во релациите со Министерството за култура, од кои мал дел се познати на јавноста, за Скопскиот џез фестивал се веќе неподносливи.

2021 година без Скопски џез фестивал?Министрите не сакале ниту да слушнат?

2021 година без Скопски џез фестивал? Ве информираме дека одржувањето на јубилејното...

Добрите познавачи на музиката знаат кој е Дамјан Пејчиноски, гитарист кој уште од млади деновија ја воодушевува светската музичка јавност…

Дамјан Пејчиноски со емотивна инструментална изведба на „Јано мори“ (ВИДЕО)

Дамјан Пејчиноски роден е во Охрид во октомври 1984.Тој е македонски гитарист кој живее...