Драг господине Претседател, топло ви честитам за вашиот 50-ти роденден. Вашиот придонес за развој на пријателски односи меѓу нашите две земји е голем.

Објавил: Сара Фемина | 5 март, 2020 22:07

Светските лидери му го честитаа 50-от роденден на Вучиќ: Еве што му посака Путин, Ергодан, Орбан и други

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, денеска прими роденденски честитки од бројни светски официјални претставници.

Претседателот на Народна Република Кина Си Џинпинг, напиша писмо со желби за добро здравје:

– Сеопфатно стратешко партнерство меѓу Кина и Србија се развива динамично. Постигнати се богатите резултати од нашата прагматична соработка. Јас придавам големо значење на развојот на српските односи и јас сум подготвен да заедно со вас, да ја збогатам содржината на Сеопфатното стратешко партнерство на Кина и Србија преку Заедничката платформа и патна соработка, како и соработката на Кина и земјите од Централна и Источна Европа, се вели во честитката на претседателот Си.

Во тој дух, ме прави горд што денес сум во состојба да ве пречекам, не само од мое име, туку и како пријател на целата унгарска нација, се вели во писмото на премиерот Орбан.

Во честитката на претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, се вели:

– Драг господине Претседателе, топло ви честитам за вашиот 50-ти роденден. Вашиот придонес за развој на пријателски односи меѓу нашите две земји е голем. Јас многу го ценам разбирањето што сме го изградиле едни на други. Се надевам дека ќе го продолжиме нашиот конструктивен дијалог и ќе работиме заедно за понатамошно зајакнување на руско-српското стратешко партнерство. Искрено ви посакувам добро здравје, просперитет и успех во владината должност “, рече претседателот Путин.

Честитки пристигнаа и од премиерот Михаил Мишустин и патријархот на Москва Кирил.

Претседателот на Република Австрија Александар Ван дер Белен и канцеларот Себастијан Курц, Претседателот на Република Словачка Зузана Чапова и министерот за надворешни работи Мирослав Лајчак исто така изразија желба за зајакнување на билатералната соработка и поддршка на европскиот пат на Србија, а премиерот на Унгарија Виктор Орбан, честитајќи му го за роденденот, исто така, се вели следново:

– Задоволен сум што, како резултат на извонредната соработка во последните неколку години, односите меѓу Унгарија и Србија се карактеризираат не само со успеси во економскиот развој, засновани на взаемни придобивки и почит, туку и со соодветна малцинска политика, испреплетена со дух на пријателство. Убеден сум дека ова не можеше да се постигне без вашите лични напори. Луѓето од унгарската националност никогаш нема да заборават, господине Претседателе, дека играте клучна улога од унапредувањето на унгарско-српското помирување и дека оттогаш сте стоеле со нашата земја за клучни прашања.

Во тој дух, ме прави горд што денес сум во состојба да ве пречекам, не само од мое име, туку и како пријател на целата унгарска нација, се вели во писмото на премиерот Орбан.

Роденденот на Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, му го честитаа претседателот на Република Турција Реџеп Таип Ердоган и министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу, претседателот на Република Азербејџан Илхам Алиев, претседателот на Република Казахстан Касим-Зомарт Токаев и првиот претседател Нурсултан Назарбаев, како и претседателот на Туркменистан Гурбангули Бердимухамедов.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Предвидувањата за влијателен британски астролог ги чекаат дури и оние кои биле крајно скептични во хороскопите во текот на целиот живот. Тој навистина „знае сè“.

Познат британски АСТРОЛОГ открива кога ќе биде крај на КОРОНА: Неговото предвидување е зачудувачко!

Секој што внимателно ги следи годишните и месечните хороскопи, го знае името на Бернард...

На денот земаат учество владите на државите и невладините организации што се занимаваат со здравствена проблематика (особено јавното здравје), приредувајќи настани и активности, јавните гласила.

СВЕТСКИ ДЕН НА ЗДРАВЈЕТО 7. АПРИЛ: Здравствените проблеми со кои се соочува светот!

Светски ден на здравјето е ден посветен на подигање на свеста за здравјето на луѓето...

„Тоа само негативно влијае на способноста на нашата индустрија да го одржи оперативниот капацитет на мрежите за поддршка на масовната работа од дома и достапноста на итни услуги“, забележа компанијата.

Страв од наводна врска 5G и COVID-19: Британците ги запалија телекомуникациските столбови!

Во неколку градови во Велика Британија запалени се столбовите на мобилната телефонија,...

Три дена подоцна, истото се случи и за време на бдеењето, а пријатен мирис се ширеше низ црквата.

ЧУДО ВО МАНАСТИР: Се расплакаа три икони, низ храмот се шири пријатен мирис- еве што вели свештеникот!

Чудо се случи во храмот на Преображение во Лјубовија минатата недела. Три икони од...